شفا مگ

آشنایی با مواد غذایی مفید و مضر برای کبد

کدام مواد غذایی برای کبد مفید است؟ مواد غذایی مضر برای کبد چرب را می شناسید؟ مواد غذایی و رژیم غذایی اصلی ترین راه محافظت از کبد و درمان کبد چرب است.کبد از عضو های بسیار مهم در بدن انسان است که نقش تولید پروتئین، کلسترول و صفرا را دارد و یک عضو برای ذخیره ویتامین ها و مواد معدنی می باشد.قطعا مدیریت تمام عوامل خطرناک برای کبد غیر ممکن است و اینکه بدانیم چه غذایی برای کبد مفید و چه غذایی برای کبد مضر هستند.در این مطلب به چندین مواد غذایی مفید که برای کبد و کبد چرب مفید و یا مضر هستند می پردازیم.

آشنایی با مواد غذایی مفید و مضر برای کبد
 1. آیا نمک برای کبد مضر است
 2. آیا شیر برای کبد مضر است
 3. آیا شیر برای سیروز کبدی مضر است
 4. آیا عسل برای کبد مفید است
 5. آیا دارچین برای کبد مضر است
 6. آیا زنجبیل برای کبد مضر است
 7. آیا عدس برای کبد چرب مضر است
 8. آیا گردو برای کبد چرب مضر است
 9. آیا آبغوره برای کبد چرب مفید است
 10. آیا سیر برای کبد چرب مضر است
 11. آیا بستنی برای کبد چرب مضر است
 12. آیا قهوه برای کبد چرب مضر است
 13. آیا کلم بروکلی برای کبد چرب مفید است

آیا نمک برای کبد مضر است

کاملا مشخص است که مصرف نمک زیاد باعث فشار خون بالا می شود. نتایج نشان می دهد که مصرف بیش از حد سدیم منجر به ایجاد تغییرات نادرست در کبد می شود.این تغییرات نادرست شامل ساخت سلول های نادرست ، از بین رفتن بیشتر سلول ها و میزان تقسیم سلولی کمتر میباشد و در نتیجه مصرف بیش از حد نمک ممکن است باعث آسیب کبد ، التهاب کبد و فیبروز کبدی میشود.

آیا شیر برای کبد مضر است

شیر و سایر لبنیات کم چرب برای محافظت از آسیب کبدی مفید است.بر طبق تحقیقات انجام شده لبنیات حاوی میزان بالای پروتئین است و می تواند آسیب های کبدی را کاهش دهند. البته کسانی هستند که نمی توانند لاکتوز طبیعی را مصرف کنند ، این افراد می توانند جایگزین شیر معمولی در رژیم غذایی خود شیر سویا را جایگزین کند. البته شیر برای محافظت از کبد چرب نیست فقط می تواند از آسیب های بیشتر محافظت می کند.

آیا شیر برای بیماران سیروز کبدی مضر است

در سیروز کبدی از شیر غلیظ خودداری کنید. مقدار سدیم موجود در شیر دو برابر بیشتر از بدن انسان است.شیر غلیظ می تواند میزان سدیم بیماران سیروز کبدی را افزایش دهد. این بیماران باید کمتر از 600 میلی لیتر شیر بنوشند. شیر خوردن بیش از حد می تواند منجر به هیپوکلسمی شود.

آیا عسل برای کبد مفید است

اگر چه عسل شیرین است ، اما برای سلامتی کبد بسیار مفید است و باعث سلامتی کبد می شود. عسل از کبد در برابر مواد سمی محافظت می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده عسل باعث می شود که کبد را از سموم پاک کرده و کلسترول را بهبود می بخشد.

آیا دارچین برای کبد مضر است

دارچین یکی از مواد غذایی است که برای رفع کبد چرب بسیار موثر می باشد. کبد چرب اصولا از سردی و رطوبت ایجاد می شود. دارچین به علت طبع گرم می تواند کبد چرب را بهبود بخشد. البته مصرف بیش از حد دارچین باعث ایجاد بیماری کبد گرم می شود.

آیا زنجبیل برای کبد مضر است

زنجبیل ممکن است کنترل قند خون را در بدن بهبود می بخشد. همچنین مطالعات نشان داده است که زنجبیل می تواند به درمان بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کند.مصرف دمنوش زنجبیل 2 تا 3 بار در هفته مخصوصا در وعده های غذایی چرب بسیار مفید است.

آیا عدس برای کبد چرب مضر است

عدس حاوی مقادیر زیادی کولین است که کبد از آن برای بسته بندی چربی برای توزیع در بدن استفاده می کند. کولین می تواند به جلوگیری از ایجاد چربی در کبد کمک می کند.حبوبات دارای پروتئین بالا ، فیبر بالا و فاقد چربی است و به همین خاطر در کاهش وزن نیز بسیار کمک خواهد کرد.

آیا گردو برای کبد چرب مضر است

گردو حاوی آمینو اسید زیادی است و به کبد در سم زدایی آمونیاک کمک می کند.همچنین گردو غنی از اسیدهای چرب گلوتاتیون و امگا 3 می باشد که برای پاکسازی کبد بسیار مفید است.در تحقیقات انجام شده در سال 2015 ، مصرف گردو عملکرد کبد را در بیماران کبد چرب غیر الکلی بهبود می بخشد.

آیا آبغوره برای کبد چرب مفید است

کبد به دلیل اینکه مزاج گرم و تر دارد ، مصرف آبغوره به علت سرد بودن آن باعث می شود توانایی کبد را برای متابولیزه کردن چربی ها را در کبد کم می کند و باعث انباشته شدن چربی در بافت کبد می شود و ایجاد کبد چرب می کند.

آیا سیر برای کبد چرب مضر است

سیر در بسیار از رژیم های غذایی وجود دارد و می تواند برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب مفید باشد. بر اساس مطالعه انجام شده نشان می دهد که مکمل های سیر به کاهش وزن بدن و چربی در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب کمک می کند.

آیا بستنی برای کبد چرب مضر است

قندهای اضافه شده می توانند در بالا بردن سطح قند خون و افزایش چربی در کبد نقش داشته باشد.قندهای اضافه شدن در بستنی می تواند باعث افزایش چربی در کبد شود.

آیا قهوه برای کبد چرب مضر است

قهوه به تنهای می تواند بدن را در برابر بیماری کبد چرب غیر الکلی محافظت کند.قهوه به دلیل وجود اسید کلروژنیک خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد و باعث کاهش کلسترول و فشار خون می شود. افزودن قهوه به برنامه غذایی کبد چرب مفید است.

آیا کلم بروکلی برای کبد چرب مفید است

کلم بروکلی گیاهی است که نه تنها به کاهش وزن کمک می کند بلکه در صورت ابتلا به بیماری کبد چرب نیز به شما کمک می کند.جوانه بروکلی آنزیم های سم زدایی طبیعی کبد را افزایش می دهد و به محافظت از آن در برابر آسیب و بهبود سطح آنزیم های کبدی کمک می کنند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.