مجله شفا

رانیتیدین سرطان زاست

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
رانیتیدین سرطان زاست
رانیتیدین داروی کاهش دهنده اسید معده است که در اشکال شربت، آمپول و قرص می باشد و به دلیل وجود ماده نیتروز دی متیل آمین در رانیتیدین سرطان زا اعلام شد.

بر طبق آخرین اعلام سازمان غذا و دارو از اول اوریل تمام فرم های دارویی رانیتیدین از بازار جمع آوری شد. رانیتیدین به دلیل احتمال آلوده شدن به ماده خطرناک ان-نیتروزو-دی متیل آمین (NDMA) باعث سرطان می شود.

بر اساس اخرین تحقیقات دارویی سازمان غذا و دارو (FDA) در زمان تولید رانیتیدین و آزمایش های صورت گرفته هیچ سطح غیر قابل قبول یا خطرناکی از این ماده دیده نشده است و میزان NDMA آن با افزایش زمان و دما ایجاد می شود و مشخص نیست که نحوه نگهداری رانیتیدین چگونه و با چه دمایی نگهداری می شود تصمیم به جمع آوری آن از بازار گرفته شد.

دکتر ژانت وودکاک، مدیر مرکز تحقیقات دارویی سازمان غذا و دارو در آمریکا اعلام کرد: ما در بسیاری از نمونه های آزمایشی، سطح غیر قابل قبول یا خطرناکی از NDMA را مشاهده نکرده ایم. اما بر اساس اینکه مشخص نیست این دارو در چه مدت زمان در انبار ها و داروخانه ها نگهداری می شود، تا زمانی که از کیفیت این دارو اطمینان حاصل نکرده باشید دارو از دسترس مصرف کنندگان و بیماران خارج می شود.

نیتروز دی متیل آمین چیست

ماده ان نیتروز دی متیل آمین (NDMA) یک ماده خطرناک است که ممکن است باعث بروز سرطان در افرادی که از این دارو استفاده می کنند شود. بر اساس تحقیقات انجام شده این ماده به مقدار کم ضرری برای انسان ندارد، حتی در اکثر مواد غذایی و حتی آب این ماده به میزان اندک یافت می شود.اما این ماده به مقدار زیاد باعث ابتلا به سرطان می شود.

مقدار حد مجاز مصرف NDMA معادل 96 نانو گرم در روز برای انسان خطرساز نیست.البته این ماده خطرناک در برخی گوشت ها ، ماهی و دود سیگار و تنباکو هم وجود دارد.

این ماده خطرناک می تواند برای کبد بسیار سمی باشد حتی مقدار اندک آن ممکن است باعث آسیب کبد شود.
رانیتیدین با گذشت زمان و دمای بالا باعث می شود NDMA در آن تولید شود و هر چه زمان بیشتر بگذرد باعث افزایش این ماده در رانیتیدین می شود.

بهترین جایگزین رانیتیدین چیست

با توجه به اینکه رانیتیدین جزء دسته داروهای H2 بلاکرها و مهار کننده های پمپ پروتون است می توان از داروهای جایگزین استفاده کرد.

بر اساس اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا بهترین جایگزین رانیتیدین می تواند فاموتیدین، لانسوپرازول، سایمتیدین، امپرازول، اس امپرازول باشد که از نظر NDMA خطری را ایجاد نمی کنند.

البته جهت جایگزینی رانیتیدین با این قرص ها باید زیر نظر پزشک انجام شود تا مشخص شود کدام یک از قرص ها برای بیمار می تواند جایگزین مناسبی باشد. ممکن است در حال مصرف برخی از داروهای دیگری نیز می باشید که ممکن است با این قرص ها تداخل داشته باشند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.