شفا مگ

هیسترکتومی چیست

هیسترکتومی چیست
هیسترکتومی نوعی عمل جراحی است که با نام زهدان برداری نیز شناخته می شود و این عمل جراحی برای برداشتن رحم است.زمانی این عمل جراحی انجام می شود که بیمار دارای شرایط مزمن و نوع خاصی سرطان و عفونت باشد.بعد از برداشتن رحم بیمار دیگر پریود نمی شوند.عمل برداشتن رحم حدود 1 الی 2 ساعت طول می کشد و ممکن است به تشخیص پزشک مجبور به حذف تخمدان و لوله های فالوپ نیز شود.البته میزان برداشتن رحم یا هیسترکتومی به شرایط پزشکی بیمار مرتبط می باشد و در بیشتر موارد مجبور به برداشتن تمام رحم می باشند.برای کاهش درد بعد از عمل هیسترکتومی در روزهایی که در بیمارستان بستری هستید به شما داروهای ضد درد داده خواهد شد. در ادامه با هیسترکتومی بیشتر آشنا شوید.
 1. علت هیسترکتومی
 2. انواع هیسترکتومی
 3. نحوه جراحی
 4. عوارض عمل جراحی
 5. دوره نقاهت

علت هیسترکتومی چیست

از دلایل شایع هیسترکتومی سرطان رحم ، گردن رحم یا تخمدان می باشد که در این موارد پزشک مجبور به برداشتن کل رحم می باشد که البته موارد دیگری نیز می باشند که پزشک تجویز هیسترکتومی را می کند.

موارد دیگری که بیمار مجبور به حذف رحم خود می کند شامل:

 • درد مزمن لگن
 • خونریزی غیر قابل کنترل واژن
 • فیبروم رحمی ،تومور خوش خیم که در رحم رشد می کنند.
 • بیماری التهابی لگن
 • آندومتریوز : بیماری است که در آن پوشش داخلی رحم داخل حفره رحم رشد می کند و باعث درد و خونریزی می شود.

انواع هیسترکتومی

هیسترکتومی یا برداشتن رحم چند نوع مختلف با نام های هیسترکتومی جزئی، هیسترکتومی، هیسترکتومی رادیکال دارد که به تشخیص پزشک و شرایط پزشکی بیمار میباشد.

هیسترکتومی جزئی :در این جراحی هیسترکتومی فقط رحم برداشته می شود و دهانه رحم برداشته نمی شود و در بعضی از شرایط خاص راه تخمدان بسته می شود.

هیسترکتومی: در این جراحی تمام رحم شامل دهانه رحم برداشته می شود و رایج ترین نوع جراحی است. تخمدان ها ممکن است بسته به شرایط برداشته شوند.

هیسترکتومی رادیکال : در این جراحی تمام رحم، دهانه رحم، بافت دو طرف دهانه رحم و بخش بالایی واژن برداشته می شوند.هیسترکتومی گسترده اغلب برای درمان انواع خاصی از سرطان مانند سرطان گردنه رحم انجام می شود. لوله های رحم و تخمدان ها ممکن است بسته به شرایط برداشته شوند.

نحوه جراحی هیسترکتومی

هیسترکتومی از روش های مختلف انجام می شود. تمام روش ها بیهوشی عمومی یا موضعی نیاز دارد تا هیچ احساس دردی نداشته باشید.در روش بی حسی موضعی بدن را از زیر خط کمر بی حس کرده تا در حین عمل دردی را حس نکنید. البته ممکن است پزشک به شما داروی آرامبخشی تزریق کند تا در طول عمل احساس آرامش داشته باشید.

هیسترکتومی شکم: در هیسترکتومی شکمی ، پزشک از طریق برش در شکم رحم شما را خارج می کند. برش ممکن است عمودی یا افقی باشد.

هیسترکتومی واژینال: در طول هیسترکتومی واژینال ،پزشک رحم را از طریق یک برش کوچک در داخل واژن خارج می کند.در این نوع جراحی زخمی در بدن وجود نخواهد داشت.

هیسترکتومی لاپاروسکوپ: در طول یک هیسترکتومی لاپاروسکوپ ، پزشک با استفاده از یک ابزار کوچک به نام لاپاروسکوپ ، یک لوله نازک با نور و یک دوربین از طریق یک برش وارد شکم می کند. برای این جراحی برش کوچکی روی شکم زده می شود. جراح از طریق این دستگاه رحم را خارج می کند.

عوارض بعد از هیسترکتومی

هیسترکتومی روشی نسبتا بی خطر می باشد، اما ممکن است مانند سایر جراحی های دیگر دارای عوارضی باشد.در برخی از افراد دیده شده به داروهای بیهوشی واکنش خوبی نشان نمی دهند و همچنین خونریزی شدید و عفونت در اطراف محل برش در زمان جراحی می باشد.

همچنین ممکن است در زمان همل هیسترکتومی به اندام های دیگر مانند مثانه ، روده و رگ های خونی صدمه وارد شود که این عوارض بسیار نادر می باشد.حال اگر این عوارض رخ داد ممکن است نیاز به یک عمل جراحی دیگری داشته باشید.

دوره نقاهت بعد از هیسترکتومی

طول مدت بستری شدن بیمار در بیمارستان بین 2 تا 5 روز می باشد که به تشخیص پزشک مرتبط است که در این مدت به شما داروهای ضد درد می دهند و روی علائم حیاتی مانند تنفس و ضربان قلب نیز نظارت خواهند داشت.بر اساس تصمیم پزشک میبایست در اطراف بیمارستان کمی پیاده روی کنید تا به جلوگیری از لخته شدن خون کمک کنید.

بهتر است هر ۲ ساعت یکبار نفس عمیق بکشید و سرفه کنید. این حرکت از عفونت ریه جلوگیری می کند. برای جلوگیری از هر گونه احساس ناراحتی در هنگام سرفه و تنفس عمیق، می توانید یک بالش بر روی محل عمل قرار دهید.آنتی بیوتیک و مسکن تجویز شده را حتما طبق دستور پزشک استفاده نمایید.

 • پس از ترخیص از بیمارستان باید در منزل به اندازه کافی استراحت داشته باشید.
 • پس از عمل احساس اضطراب، عصبانیت، ترس، افسردگی و نا امیدی طبیعی است.
 • اجسام سنگین را بلند نکنید.
 • سعی کنید زیاد خم نشوید. حداقل تا 6 هفته مقاربت جنسی نداشته باشید.
 • ۲ تا ۴ هفته پس از عمل وجود کمی ترشح یا خونریزی از واژن طبیعی است.
 • تا ۳ ماه نباید ورزش حرفه ای یا سنگین انجام دهید.
سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.