شفا مگ

تغذیه های غیر مفید برای کودکان

براساس توصیه پزشکان، پس از شش ماهگی نوزاد، بهتر است مادران علاوه بر شیردهی، آرام آرام غذاهای ساده و مکملی را بر پایه توصیه های تغذیه ای مخصوص کودکان به آنها بدهند تا علاوه بر کمک کردن به فعال شدن سیستم گوارشی او، برخی املاح و ویتامین هایی را که به سبب رشد بدن نیاز بیشتری به آنها احساس می شود نیز تأمین کرده باشند.این غذاهای مکمل براساس سن و سال کودک متفاوت است. در این میان ممکن است برخی از والدین با خود چنین بپندارند که فرزندمان دیگر می تواند خوراکی هایی غیر از شیر مادر بخورد و در نتیجه حساسیتی در این زمینه نشان ندهند.

تغذیه های غیر مفید برای کودکان

 

آبمیوه های صنعتی به جای آبمیوه طبیعی

برخی از والدین این تصور را دارند که آبمیوه های معروف به پاکتی در واقع همان میوه هایی است که به طریقی آب آنها گرفته و بسته بندی شده است! در آبمیوه های صنعتی گرچه مقادیری میوه طبیعی استفاده می شود اما اسانس ها و افزودنی ها و نگهدارنده هایی همراه است که برای بدن و سیستم گوارش کودک و بخصوص نوزادان مناسب نیست.

علاوه بر این باید به یاد داشت که مقدار مجاز آبمیوه طبیعی هم بیش از یک لیوان فقط براساس توصیه پزشک مجاز است. با این حال اگر کودکتان به سنی رسیده است که می تواند میوه بخورد، بهتر است به جای آبمیوه به او میوه دهید تا فیبر میوه را نیز دریافت کرده باشد.

چای به جای آب

آب سالم و طبیعی می تواند علاوه بر رفع تشنگی و تأمین آب بدن کودک به مقاوم کردن بخش هایی از بدن برای مبارزه با بعضی از بیماری ها بخصوص یبوست اطفال مفید باشد، اما برخی والدین با این تصور که چای هم در دسته بندی مایعات قرار می گیرد ممکن است در سنینی که فرزندشان تازه خوردن غذاهای مکمل را شروع کرده، به جای آب مقداری چای به او بدهند. واقعیت این است که گرچه چای برخی مواد مفید برای بدن بزرگسالان را در خود دارد ولی به دلیل داشتن کافئین کودکان مناسب نیست.

البته در سنین بالاتر و نزدیک به یک سالگی که سیستم گوارش کودک بهتر رشد کرده می توان فقط مقدار کمی چای در فواصل چندروزه به کودک داد. از دادن دمنوش یا جوشانده نیز باید خودداری کرد، مگر آن که پزشک متخصص اطفال نوشیدن مقداری معین از نوعی خاص را بلامانع دانسته باشد.

پفک و چیپس

بعضی از والدین در سال های بعد از یکی دو سالگی هوس می کنند مقدار کمی پفک یا چیپس به کودکشان بدهند. این کار کاملا نادرست است، زیرا این مواد نه تنها ارزش غذایی چندانی ندارد، بلکه ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای سیستم گوارش آنها شود و در سنین بالاتر میل به خوردن موادی از این دست را در کودک تقویت کند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.