شفا مگ

قبل از بارداری میبایست به چه مواردی توجه کرد

پیش از بارداری لازم است بانوان به برخی نکات توجه کرده و پیش‌بینی‌های لازم را در رابطه با این موارد به عمل آورند تا بتوانند دوران بارداری را هر چه بهتر پشت سر گذارند.پس قبل از بارداری این مقاله را بخوانید

نکات قبل از بارداری
  1. قبل از بارداری به وزن مناسب برسید
  2. بی ضرر بودن ماهی مصرفی خود قبل از بارداری
  3. داشتن برنامه ورزشی منظم قبل از بارداری
  4. قبل از بارداری به یک دندانپزشک مراجعه کنید
  5. مسائل مالی را قبل از بارداری درنظر بگیرید

قبل از بارداری به وزن مناسب برسید

با محاسبه BMI (شاخص توده بدنی) می توانید بفهمید که آیا وزن شما برای شروع دوران بارداری مناسب است یا نه ، رسیدن به وزن سالم در دوران قبل از بارداری می تواند به شما کمک کند تا دوران بارداری سالمی داشته باشید.

زنان با BMI بالا بیشتر در معرض آسیب های دوران بارداری و یا عوارض زایمان هستند، درحالی که زنان با BMI پایین با احتمال بیشتری نوزادان کم وزن به دنیا می آورند، بنابراین با پزشک خود در مورد بهترین راه برای رسیدن به وزن ایده آل قبل از بارداری مشورت کنید.

بی ضرر بودن ماهی مصرفی خود قبل از بارداری

اگر شما یکی از طرفداران بزرگ مصرف ماهی هستید، باید قبل از بارداری به نوع ماهی مصرفی خود دقت کنید، با این حال که ماهی منبع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا 3، پروتئین، ویتامین D و دیگر مواد مغذی (که برای مغز جنین شما و بینایی او بسیار مهم است) می باشد، می تواند شامل جیوه باشد که برای جنین مضر است.

اکثر کارشناسان معتقدند که زنان باردار باید فقط برخی از ماهی ها را بخورند و بهترین روش این است که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به جنین خود، مصرف ماهی هایی که دارای درصد بالایی جیوه هستند و حتی مصرف تمامی ماهی ها را در دوران قبل از بارداری و بارداری محدود کنید

. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) توصیه می کند که زنان در سن باروری باید از مصرف کوسه، شمشیرماهی، شاه ماهی خال خالی و خوردن بیش از 6 اونس (یک وعده) تن ماهی در هفته خودداری کنند. دیگر کارشناسان یک لیست طولانی-تری از ماهی هایی را که مصرف آن ها مضر است را ارائه می دهند، همچنین از خوردن ماهی هایی که در آب-های محلی پرورش داده می شوند،قبل از بارداری و حین بارداری خودداری کنید، مگر اینکه اطمینان داشته باشید هیچ گونه آلودگی در آب موجود نیست.

آژانس FDA و حفاظت از محیط زیست (EPA) توصیه می کنند که زنان باردار از خوردن بیش از 12 اونس (دو وعده) در هفته از ماهی هایی که دارای جیوه ی بالا هم نیستند، خودداری کنند. شاه ماهی، قزل آلای رنگین کمان، ماهی آزاد، ساردین انتحاب های مناسبی برای دوران بارداری هستند.

داشتن برنامه ورزشی منظم قبل از بارداری

قبل از بارداری شروع به اجرای یک برنامه تناسب اندام بکنید تا یک بدن سالم و مناسب برای بارداری داشته باشید، برنامه ورزشی سالم شامل 30 دقیقه یا بیشتر ورزش با شدت مثل پیاده روی سریع یا دوچرخه سواری در سه روز هفته و سه روز ورزش های سبک و یک روز استراحت است. برای افزایش انعطاف پذیری، سعی کنید کشش و یا یوگا انجام داده و در نتیجه یک برنامه ورزشی مناسبی قبل از بارداری داشته باشید. هنگامی که شما باردار هستید، درست است و حتی توصیه می شود که به اجرای برنامه ی ورزشی خود ادامه دهید، مگر در مواردی که با عوارض بارداری روبه رو شوید.

اگر ورزش کردن برای شما یک اولویت نیست، با انجام کارهای روزمره به آسانی می توانید ورزش کنید، با روشهای آرام، مانند راه رفتن 10 تا 20 دقیقه در روز شروع کنید، اضافه کردن فعالیت های بیشتر به زندگی روزمره مانند استفاده از پله به جای آسانسور یا پارک کردن اتومبیل چند خیابان دورتر از محل کار می تواند نوعی ورزش به شمار بیاید.

مراجعه به دندانپزشک قبل از بارداری

قبل از بارداری ، باید در مورد بهداشت دهان و دندان خود بیشتر دقت کنید. تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند شما را بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های لثه کند، پروژسترون و استروژن بالا می تواند باعث واکنش نشان دادن لثه به باکتری های موجود شده و در نتیجه متورم و قرمز شود، در برخی موارد حتی ممکن است موقع مسواک زدن، لثه دچار خونریزی شود. خبر خوب این است که زنانی که به طور مداوم مراقب سلامت لثه های خود هستند، شانس بیشتری برای داشتن دوران بارداری فاقد عوارض لثه دارند، اگر شما در شش ماه گذشته سلامت دندان ها و لثه ی خود را چک کرده اید، دیگر نیازی به معاینات دندانپزشکی قبل از بارداری ندارید.

مسائل مالی را قبل از بارداری درنظر بگیرید

شما باید قبل از بارداری، هزینه های بارداری و زایمان را محاسبه کنید، احتمال زایمان سزارین و یا مراقبت-های ویژه نوزادان بعد از زایمان وجود دارد، اگر از بیمه بهداشت و درمان خاصی استفاده می کنید، با این شرکت تماس پیدا کرده و تمامی مواردی را که تحت پوشش قرار می دهند را بررسی کنید و اگر یک دکتر یا بیمارستان خاصی در ذهن دارید، هزینه های آن ها را قبل از بارداری برآورد کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.