مجله شفا

هزینه هر تخت ای سی یو 2 میلیارد تومان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
تخت ای سی یو
رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران، گفت: در حال حاضر ۷۲۰۰ تخت آی سی یو در کشور وجود دارد که جوابگوی نیاز بیماران بخش مراقبت‌های ویژه نیست. هزینه راه‌اندازی هر تخت ICU، بین ۱.۵ تا دو میلیارد تومان است.

به گزارش مجله شفا به نقل از گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ علی امیر سوادکوهی در هفتمین کنگره بین المللی مراقبت های ویژه ایران در مرکز همایش های رازی با بیان اینکه در حال حاضر 7200 تخت آی سی یو در کشور موجود است، اظهار کرد: با توجه به هزینه راه اندازی هر تخت ICU که بین 1.5 تا 2 میلیارد تومان است، امکان افزایش این تخت ها با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، وجود ندارد.

وی با اشاره به استاندارد تخت های ویژه تصریح کرد: 10 درصد تخت های بیمارستانی در کشور باید به ICU اختصاص یابد که با این حساب می بایست 20 هزار تخت آی سی یو داشته باشیم، زیرا حدود 200 هزار تخت بیمارستانی در کشور داریم.

سوادکوهی بر ضرورت مدیریت تخت های ویژه بیمارستانی تاکید و خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت باید هر چه سریع تر آیین نامه های مربوط به بخش "پست آی سی یو" را تصویب و ابلاغ کند تا بتوان از ظرفیت تخت های ویژه بهتر استفاده کرد.

وی ادامه داد: با پوشش بیمه ای خدماتی که در بخش های پست آی سی یو ارائه می شود، از بار تخت های ویژه کم شده و هزینه ها نیز کاهش می یابد؛ هزینه های خدمات در بخش پست آی سی یو، یک دهم بخش مراقبت های ویژه است.

سوادکوهی با عنوان این مطلب که دولت باید پول یارانه را در بخش درمان مردم هزینه می کرد، افزود: اگر دولت همان موقع که پرداخت یارانه را شروع کرد، این پول را بابت درمان رایگان اختصاص می داد، الان مردم راضی تر بودند؛ مثلاً اگر مردم می دانستند از یک سنی به بالا هزینه های درمان آنها صفر می شود، خیلی راضی تر از دریافت یارانه نقدی بودند.

وی ادامه داد: بستری طولانی مدت در بخش مراقبت های ویژه، علاوه بر افزایش هزینه های درمان، با عفونت بیمار بستری همراه است که می تواند سلامت او را تهدید کند. بنابراین، لازم است که بخش مراقبت های ویژه به بهترین شکل ممکن اداره و مدیریت شود.

گفتنی است هفتمین کنگره بین المللی مراقبت های ویژه ایران تا روز 20 دی ماه در سالن همایش های رازی ادامه خواهد داشت

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.