شفا مگ

آمنوره اولیه

آمنوره اولیه
آمنوره اولیه یا فقدان عادت ماهانه از مشکلات دختران در زمان بلوغ می باشند.اگر دختران تا سن شانزده سالگی عادت ماهیانه نداشته باشند دچار آمنوره اولیه شده اند و می بایست برای درمان علت آن را توسط پزشک بررسی شود. آمنوره اولیه به خودی خود خطرناک نمی باشد،اما شاید علت هایی داشته باشد که در صورت عدم درمان آن عواقب جدی ایجاد کند. در بعضی موارد آمنوره اولیه در دختران به علت سوابق خانوادگی در تاخیر عادت ماهانه باشد، که نگران کننده نخواهد بود.در بعضی از موارد بعلت های مختلفی مانند بسته بودن کامل پرده بکارت باشد که در ادامه به آن می پردازیم.
 1. آمنوره اولیه چیست
 2. علائم آمنوره اولیه
 3. علت آمنوره اولیه
 4. پیشگیری از آمنوره اولیه
 5. عواقب مورد انتظار
 6. درمان آمنوره اولیه
 7. درمان دارویی آمنوره اولیه
 8. رژیم غذایی آمنوره اولیه

آمنوره اولیه چیست

آمنوره اولیه نوعی مشکلات عادت ماهیانه می باشد که دختران تا سن شانزده سالگی عادت ماهانه نداشته باشند.این مشکل باعث اختلال در عادت ماهانه می شود، زیرا دختران اولین قاعدگی را تا سن 15 سالگی تجربه خواهند کرد.

آمنوره اولیه ممکن است به علت سابقه خانوادگی در تاخیر عادت ماهانه باشد که پزشک صبر می کند تا عادت ماهانه به خودی خود آغاز شود.عوامل دیگری نیز می تواند در آمنوره اولیه دخیل باشند. مشکلات ژنتیکی یا فیزیکی از عوامل هایی می باشد که باعث ایجاد آمنوره اولیه می شود.

علائم آمنوره اولیه

عادت ماهانه در زمان بلوغ می بایست رخ دهد اما در بعضی افراد بعد از سن بلوغ با فقدان عادت ماهانه مواجه می شوند. عادت ماهانه در بیشتر دختران تا سن 14 سالگی آغاز خواهد شد و سن متوسط شروع عادت ماهانه 12 سالگی می باشد. علائم شایع آمنوره اولیه فقدان عادت ماهانه در این سنین میباشد.

علت آمنوره اولیه

آمنوره اولیه علت ناشناخته ای دارد. اما بعضی از علت ها می باشند که می توان گفت از علت های آمنوره اولیه می باشند.یکی از این علت ها تاخیر افتادن عادت ماهیانه در سن بلوغ می باشد که در بعضی از موارد به علت سابقه خانوادگی در تاخیر عادت ماهانه می باشد. علت های دیگری نیز هستند که شامل:

 • ناهنجاری های مادرزادی مانند فقدان اعضای تناسلی
 • غیر طبیعی بودن ساختمان رحم یا تخمدان
 • بسته بودن کامل پرده بکارت
 • اختلالات دستگاه غدد درون ریز
 • اختلالات کروموزمی
 • بیماری عمومی بدن
 • بیماری های روانی مانند بی اشتهایی روانی

البته عوامل دیگری نظیر استرس، استفاده از قرص های ضد سرطان، باربیتورات ها، مخدرها، ورزش شدید، سابقه خانوادگی، رژیم لاغری یا کاهش وزن شدید می باشد.

پیشگیری از آمنوره اولیه

برای پیشگیری از آمنوره اولیه ابتدا این نکته را توجه کنید که از هیچ دارویی سرخود استفاده نکنید و داروها می بایست توسط پزشک تجویز شود.در صورت فعالیت های حرفه ای ورزشی می بایست در صورت توصیه پزشک تا حدی کم کنید.

اگر هرگونه بیماری زمینه ساز برای آمنوره اولیه وجود دارد باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید و همچنین تغذیه مناسب داشته باشید و وزن خود را در حد ایده آل نگه دارید.

عواقب مورد انتظار

فقدان عادت ماهانه به خودی خود خطری برای سلامتی نمی باشد.اما علت آن باید معلوم شود. بعضی از علت ها می تواند خطر ساز باشند. اگر عامل یک کیست یا تومور تخمدان باشد باید جراحی انجام شود.

آمنوره معمولا با هورمون درمانی یا رفع علت زمینه ساز قابل معالجه است. درمان ممکن است تا سن 18 سالگی به تعویق انداخته شود.مگر این که بتوان علت را مشخص کرد و بدون خطر درمان نمود. البته علت هایی نیز وجود دارد که گاهی نمی توان آنها را درمان نمود مانند اختلالات کروموزومی و ناهنجاری های دستگاه تناسلی می باشد.

درمان آمنوره اولیه

اصول کلی درمان آمنوره اولیه این است که اقدامات تشخیصی باید صورت بگیرد.ابتدا شرح حال پزشکی و شخصی و معاینه کامل باید انجام گیرد.

هورمون درمانی:آزمایش هایی برای اندازه گیری هورمون های خون و همینطور بررسی کار تیروئید و غدد فوق کلیوی باید انجام گیرد. در صورتی که مشکلات هورمونی باشد باید هورمون درمانی انجام گیرد،البته درمان آمنوره ای ربطی به کمبود هورمون ندارد و بسته به علت آن انجام می گیرد.

روان درمانی یا مشاوره: اگر آمنوره اولیه بر اثر استرس یا مشکلات تغذیه ای شدید و عوامل اضطراب باشد برای درمان باید مشاوره یا روان درمانی صورت گیرد.

جراحی:اگر آمنوره اولیه به علت بسته بودن کامل پرده بکارت باشد، یک جراحی کوچک برای ایجاد سوراخ در پرده بکارت کاملا بسته صورت می گیرد. در بعضی از موارد که مشکلات ناهنجاری دستگاه تناسلی باشد می بایست برای درمان جراحی انجام داد.

درمان دارویی آمنوره اولیه

در بعضی موارد امکان دارد برای شروع خونریزی هورمون پروژسترون تجویز شود. اگر با قطع مصرف پروژسترون خونریزی آغاز شود، دستگاه تناسلی درست کار می کند و احتمال وجود بیماری غده هیپوفیز بسیار کم است.

اگر با قطع مصرف پروژسترون خونریزی آغاز نشود امکان دارد از داروهای محرک تخمدان مانند کلومیفن یا گنادوتروپین ها استفاده شود.

رژیم غذایی آمنوره اولیه

کسانی که مشکل آمنوره اولیه دارند سعی کنند روزانه سه وعده غذایی متعادل را مصرف کنند. اگر لاغر یا چاق هستند در مورد رژیم غذایی می بایست با پزشک مشورت کنند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.