شفا مگ

نکاتی مهم برای انتخاب لباس خواب کودک

با توجه به اینکه کودکان پوست نازکی دارند، میبایست در انتخاب لباس خواب مناسب دقت زیادی داشته باشید.اگر به نکات مهم برای انتخاب لباس خواب کودک توجه نداشته باشید باعث می شود کودک لذت خواب خوب شبانه را از دست بدهد.در ادامه توصیه های مهم برای انتخاب بهتر لباس خواب کودک آورده شده است.با ما همراه باشید.

نکاتی مهم برای انتخاب لباس خواب کودک

انتخاب لباس خواب بر اساس درجه هوای اتاق

یکی از مهم ترین نکته هایی که باید پیش از پوشاندن لباس خواب به بچه ها در نظر بگیرید، درجه حرارت هوای اتاق خواب آنهاست. اگر اتاق خواب فرزند شما در فصل پاییز و زمستان به اندازه کافی گرم و در فصل بهار و تابستان به اندازه کافی خنک است، می توانید لباس خواب های نازک و سبک برای او تهیه کنید.

در غیر این صورت، بهتر است برای پیشگیری از سرما خوردن یا گرمازدگی، لباس هایش را طبق دمای اتاق خوابش، کمی سنگین تر یا سبک تر کنید.

گرمایی یا سرمایی بودن کودک

هنگام خرید لباس خواب برای فرزندتان، حواستان به گرمایی یا سرمایی بودن او باشد. اگر فرزندتان گرمایی است لباس های سبک تر و خنک تر و اگر سرمایی است، لباس خواب با پارچه ضخیم تر و گرم تر برایش انتخاب کنید تا خواب راحت تری داشته باشد.

انتخاب لباس خواب بر اساس سن کودک

بچه های زیر ۴ یا ۵ سال، به پوشیدن شلوار پیش از خواب، نیازی ندارند. پیراهن های سبک و گشاد نخی برای دختربچه ها و رکابی و شورت های گشاد و نخی برای پسر بچه ها، بهتر از بلوز و شلوار است.

جریان هوا به راحتی در لباس خواب های نخی رد و بدل می شود و لباس هایی با این جنس، می توانند عرق و رطوبت بدن بچه ها را هم در طول شب به خود جذب و خواب راحتی برای آنها فراهم کنند.

تنگ نبودن لباس خواب کودک

حواستان به کش شلوار، شلوارک، دامن یا شورت خواب بچه ها باشد. لباس هایی که کش محکم و تنگی دارند، بدن بچه ها را در طول شب اذیت و بدخوابشان می کند.

انتخاب لباس خواب یقه گرد یا هفتی

بهتر است یقه لباس خواب بچه ها، گرد یا هفت باز باشد تا وقتی در طول شب غلت می زنند، یقه تنگ لباس، اذیتشان نکند. لباس هایی با یقه های رسمی و انگلیسی، برای لباس خواب بچه ها مناسب نیستند. یقه های سنگین این لباس ها باعث آزار بچه ها در طول شب می شوند.


بیشتر بخوانید: درمان شب ادراری در کودکان


سایز لباس خواب کودک

لباس خواب بچه ها باید یک سایز بزرگ تر از لباس های دیگرشان باشد تا در آن احساس راحتی کنند و از تنگی و چسبیدن آن به بدنشان عذاب نکشند.

انتخاب لباس خواب بر اساس فصل

بد نیست در شب های سرد زمستان، از شلوارهای بلند یا جوراب های بدون کش برای پوشش پاهای بچه ها در طول شب استفاده کنید. سرد شدن پاها، یکی از دلایل بیدار شدن مکرر بچه ها از خواب در شب های سرد زمستان است.

بهتر است حتی در شب های سرد سال هم لباس خواب های گرم و پشمی و سنگین به بچه ها نپوشانید. لباس های گرم و پشمی، بدن بچه ها را می خورند و آنها را آزار می دهند. به جای این کار می توانید از رواندازهای گرم تر استفاده کنید.

لباس خواب ایمن و تمیز برای کودک

لباس خواب بچه ها باید همیشه تمیز و ایمن باشد. ایمن بدان معنا که به بچه های زیر ۳ سال لباس هایی که دکمه یا زیپ دارند، نپوشانید.لباس های ساده و جلوبسته، بهترین لباس خواب برای بچه ها هستند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.