شفا مگ

رژیم موز روش مناسبی برای لاغری

رژیم موز رژیمی جالب برای کاهش وزن است. اما نباید تمام امید خود را به این رژیم ببندیم. اگرچه خواص موز برای سلامتی و کاهش وزن کم نیستند، اما رژیم موز می تواند باعث ازدست دادن سایر مواد مغذی شود. رژیم های زودگذر سعی می کنند همیشه ماده ی غذایی جادویی ای را معرفی کنند که به کاهش وزن خیلی کمک می کند. به عنوان مثال موز نیز در این رژیم ها استفاده می شود. در این رژیم ها موز را با شیر مخلوط می کنند و می گویند که شما می توانید هر چقدر دل تان می خواهد کالری مصرف کنید. رژیمی که فقط موز در آن مجاز است، یا هر نوع رژیم دیگری که فقط روی یک ماده غذایی تمرکز دارد، راه خطرناکی برای کاهش وزن است.

رژیم موز روش مناسبی برای لاغری
  1. موزها و رژیم های زودگذر
  2. میان وعده های رژیم موز
  3. اصول اولیه رژیم موز
  4. برنامه غذایی سه روزه

موزها و رژیم های زودگذر

سابقه ی یکی از این رژیم ها به دهه ی ۲۰ میلادی بازمی گردد که دکتر جورج هاروپ آن را معرفی کرد که فقط شامل موز و خامه شیر بود. رژیم دیگری نیز اخیرا از ژاپن وارد آمریکا شده است. اطلاعات انجمن تغذیه ی آمریکا نشان می دهد که رژیم صبحانه ی موز به شما اجازه می دهد تا هرچقدر دل تان می خواهد برای صبحانه، ناهار و شام موز مصرف کنید. این رژیمِ برپایه ی موز قوانین محدودکننده ی دیگری هم دارد:

دمای مواد غذایی باید به اندازه ی دمای اتاق باشد و بعد از ساعت ۸ شب هیچ غذایی نمی توانید مصرف کنید. درضمن از محصولات لبنی و دسرها نیز نباید استفاده کنید. تنها می توانید آبی با دمای اتاق مصرف کنید.

هیچ میوه، سبزی یا ماده غذایی جادویی وجود ندارد. کاهش وزن بر این اساس است: مصرف کمتر کالری نسبت به کالری ای که بدن می سوزاند.

برای دریافت پروتئین می توانید مرغ بدون پوست، تخم مرغ و غذاهای دریایی استفاده کنید. مواد غذایی فراوری شده، غلات تصفیه شده و غذایی که حاوی شکر و چربی زیادی هستند نباید مصرف شوند. چراکه این مواد کالری زیادی دارند.

میان وعده های رژیم موز

در این رژیم اسنک یا میان وعده ای بین صبحانه و ناهار نداریم، اما اگر خیلی گرسنه هستید می توانید یک میوه ی تازه مصرف کنید. از میوه های خشک شده و کنسروشده استفاده نکنید. این میوه ها میزان کالری خیلی بیشتری دارند. بعد از ساعت ۳ بعدازظهر می توانید یک تکه شکلات تلخ مصرف کنید.

 

اصول اولیه رژیم موز

موز حاوی مواد مغذی برای رژیمی سالم است. یک موز متوسط به شما حدود ۱۱۰ کالری انرژی بدون چربی، سدیم و کلسترول می دهد. همین طور ۳۵ درصد نیاز روزانه شما به ویتامین B6 و ۱۰ درصد نیاز شما به منیزیم و ویتامین C را تأمین می کند.

ازآنجایی که کالری مصرفی شما درنهایت عامل اثرگذار برای کاهش وزن خواهد بود باید کالری کمتری نسبت به رژیم موز، مصرف کنید. اگر روزی ۲۰ عدد موز مصرف می کنید، به تنهایی از این میوه ۲۰۰۰ کالری انرژی دریافت می کنید. اگر ۱۵ عدد موز و سه لیوان شیر خامه دار مصرف کنید، همچنان ۲۰۰۰ کالری در طول روز دریافت می کنید.

رژیم ناسالم

رژیم موز هم به اندازه ی سایر رژیم ها که فقط روی یک ماده غذایی تمرکز دارند یا یک گروه غذایی را حذف می کنند، غیرکاربردی است. حتی اگر در طول روز مولتی ویتامین مصرف کنید باز هم دچار کمبود تعدادی از مواد غذایی می شوید.

از این رژیم ها حذر کنید به خصوص اگر ادعا می کنند که در مدت زمان خیلی کوتاهی وزن زیادی را از دست می دهید. شما شاید وزن از دست ندهید، اما اگر هم به کمک موز، کلم یا گریپ فروت وزن از دست بدهید امکان ندارد بتوانید آن را برای مدت طولانی حفظ کنید.

برای ثابت نگه داشتن وزن باید بین میزان کالری مصرفی و کالری که می سوزانید تعادل ایجاد کنید. کاهش وزن باید به صورت آهسته و پایدار رخ دهد. توصیه می شود هفته ای ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم بیشتر وزن از دست ندهید.

برنامه غذایی سه روزه لاغری با موز

برنامه غذایی رژیم موز به این صورت می باشد که به مدت سه تا چهار روز، هر روز به مقدار 3 تا 5 عدد موز را با 3 تا 4 فنجان شیر کم چرب مخلوط کرده و میل کنید.

اگر ماست نیز دوست دارید می توانید آن را جایگزین شیر کنید.برای این کار می توانید با موز مخلوط یا جداگانه مصرف کنید.برای درست کردن یک معجون خوشمزه فقط کافی است یک عدد موز، یک فنجان شیر و چند تکه یخ را با هم مخلوط کنید. یا به جای استفاده از یخ، می توانید موز را از چند ساعت قبل در فریزر بگذارید. این رژیم ساده به شما کمک می کند که در عرض ۳ تا ۴ روز از شر حدود ۳ کیلو از وزن تان خلاص شوید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.