شفا مگ

مضرات مصرف چیپس برای کودکان چیست؟

چیپس از جمله خوراکی هایی است که کودکان به خوردن آن اشتیاق زیادی دارند.والدین نیز چیپس را در اشکال مختلف در میان وعده های کودک قرار می دهند بی آنکه از عوارض آن برای کودک با خبر باشند.چیپس به دلیل بالا بودن نمک، چربی اشباع مضر و پایین بودن مواد مغذی در چیپس، مصرف آن برای کودکان مضر است.همینطور مصرف چیپس باعث افزایش وزن کودک می شود.در این مقاله به مضرات چیپس بر سلامت کودکان می پردازیم.

مضرات مصرف چیپس برای کودکان چیست؟

مضرات چیپس برای کودکان

چیپس فقط برای کودکان خوشمزه است، اما مضرات زیادی برای کودک دارد.والدین هم برای اینکه کودکان علاقه زیادی به چیپس دارند در وعده های غذایی آنها قرار می دهند.کودکان خود را از سنین پایین به مصرف چیپس عادت ندهند و به عنوان یک میان وعده، چیپس را در رژیم غذایی آنها قرار ندهند. بهترین راه آن است که به جای چیپس، کودکان خود را با مصرف میان وعده های سالمی مانند میوه ها و سبزی های تازه و شیر و لبنیات آشنا نمایند.

ایجاد سیری کاذب

یکی از عوارضی که مصرف مداوم چیپس در رژیم غذایی کودکان برجای می گذارد، ایجاد سیری کاذب می باشد. این امر ناشی از بالا بودن نمک موجود در این ماده غذایی است. در واقع مصرف زیاد مواد نمکی به دلیل این که دارای مقادیر بالایی از عنصر سدیم می باشند، می توانند عملکرد حس گرسنگی را در مغز غیرفعال نمایند، در حالی که سلول های کودک، منتظر دریافت مواد مغذی هستند.

اکثرا کودکانی که زیاد چیپس می خورند، به مصرف وعده های اصلی در روز احساس بی میلی نشان می دهند و یا این که در این وعده ها، غذاهای کمی می خورند.

افزایش وزن

یکی از پیامدهای مهم مصرف زیاد چیپس در کودکان، بالا رفتن وزن می باشد که این امر ناشی از بالا بودن میزان چربی و نشاسته سیب زمینی موجود در چیپس است. طبق تحقیقات علمی انجام گرفته، سیب زمینی سرخ شده نسبت به سیب زمینی پخته پتانسیل بالاتری در بروز چاقی دارد. به همین دلیل و از آنجایی که چیپس هم نوعی از سیب زمینی سرخ شده می باشد، پس مصرف زیاد آن می تواند با بروز چاقی در ارتباط مستقیم باشد.

بالا رفتن فشارخون

علی رغم این که نمک بالای موجود در چیپس یک مطبوعیتی برای مصرف آن ایجاد می نماید، اما مصرف مداوم چیپس به خصوص در کودکان چاق می تواند باعث افزایش فشارخون شود و یا این که توازن فشارخون را در بدن بهم بزند.

بالا رفتن میزان کلسترول خون

در حالت طبیعی، کودکان مبتلا به افزایش کلسترول خون نمی شوند. اما از آنجایی که بیشتر کودکان چاق عادت دارند که از تنقلات مختلف از جمله چیپس به مقدار زیاد استفاده نمایند، باید میزان کلسترول خون آنها کنترل شود. متخصصان تغذیه معتقدند که چیپس در بالا بردن کلسترول خون نقش دارد؛

چون که اکثرا از روغن های اشباع زیادی برای تهیه آن استفاده می شود و همین امر امکان افزایش میزان کلسترول در خون را بالا می برد. در نتیجه با وجود این که امروزه سعی می گردد از روغن آفتابگردان و یا روغن سویا برای تهیه چیپس استفاده شود، ولیکن هنوز این معضل وجود دارد که برای سرخ کردن چیپس از مقادیر بالایی روغن استفاده می شود.

ایجاد حس آلرژی در بدن کودک

از آنجایی که اکثر چیپس ها حاوی مواد نگهدارنده و افزودنی، طعم دهنده و رنگ دهنده می باشند، بنابراین مصرف آنها در برخی از کودکان با سیستم ایمنی ضعیف می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک مانند بروز خارش پوستی، قرمزی و جوش بر روی پوست و یا نشانه های آبریزش از بینی شود.

روش هایی برای کاهش مصرف چیپس در کودک

استفاده از تورتیلای ذرت

برخی متخصصان سلامت معتقدند که بهتر است مصرف تورتیلای ذرت جایگزین چیپس سیب زمینی شود؛ به دلیل این که مضرات آن نسبت به چیپس سیب زمینی کمتر است. البته والدین باید توجه نمایند که برخی از تورتیلاها، حاوی رنگ های سنتتیک فراوانی می باشند، به همین دلیل توصیه می شود که کودکان از تورتیلاهایی که با رنگ طبیعی تهیه شده اند، استفاده نمایند.

جایگزین کردن چیپس سبزی

امروزه برای کاهش چربی موجود در چیپس، انواع چیپس های سبزیجات تولید می شوند تا به این روش بتوانند مصرف روغن مازاد را در کودکان محدود نمایند.

استفاده از سیب زمینی پخته

بهترین راهکار آن است که والدین یک عدد سیب زمینی متوسط پخته شده را جایگزین چیپس سیب زمینی در میان وعده های کودک نمایند.

استفاده از میوه های تازه به جای چیپس سیب زمینی: یکی دیگر از راهکارهای خوب برای کاهش مصرف چیپس در کودکان، آن است که والدین سعی نمایند به تدریج میوه های تازه را به جای چیپس در میان وعده های غذایی کودک قرار دهند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.