شفا مگ

ملاسما چیست و راه درمان

ملاسما یک عارضه پوستی که به شکل لک های قهوه ای یا خاکستری در بدن نمایان می شود. این عارضه پوستی به صورت لک روی گونه، پل بینی، پیشانی، چانه، نوک سینه و شکم ایجاد می شود. دلیل این عارضه ناشناخته است.ملاسما می تواند به دلیل قرار گرفتن در برابر نور خورشید ، مصرف داروهای هورمونی، مصرف قرص های پیشگیری از بارداری می باشد.ملاسما در دوران بارداری بسیار شایع می باشد. برای آشنایی با ملاسما و دلایل و روش های درمان ملاسما با مجله شفا همراه باشید.

ملاسما چیست و راه درمان
  1. ملاسما چیست
  2. دلیل اصلی
  3. درمان دارویی
  4. درمان خانگی

ملاسما چیست؟

ملاسما Melasma یک عارضه پوستی است که لک های به رنگ قهوه ای یا خاکستری در صورت افراد می شود.این لک ها ممکن است روی گونه ها، پل بینی، پیشانی، چانه و بالای لب، نوک سینه و شکم نمایان شود.همچنین در قسمت هایی از بدن (مچ، ساعد دست و گردن) که بیشتر در معرض نور آفتاب است، دیده می شود. این عارضه در زنان باردار بسیار شایع بوده و به ماسک بارداری نیز معروف است.

دلیل اصلی ملاسما

دلیل اصلی ملاسما هنوز کاملا شناخته شده نیست.ابتلا به ملاسما می تواند به دلیل قرار گرفتن در برابر نور خورشید ، مصرف داروهای هورمونی، مصرف قرص های پیشگیری از بارداری می باشد.ملاسما در دوران بارداری بسیار شایع می باشد.

وقتی زنان وضع حمل می کنند یا مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را متوقف می کنند، ملاسما به خودی خود برطرف می شود. ملاسما در میان مادران باردار زمانی ایجاد می شود که دچار تغییرات هورمونی می شوند، یعنی سلول های تولید کننده رنگ در پوست بدن ملانوسیت ها melanocyte رنگ بیش از حد تولید می کنند. افرادی که رنگ پوست شان تیره است، بیشتر در معرض ابتلا به ملاسما قرار می گیرند؛ چون ملانوسیت های فعال در پوست آن ها بیشتر از افراد با پوست روشن است.

پوست صورت مبتلایان به ملاسما به نور آفتاب حساس است بنابراین نباید در معرض نور قرار گیرند. همچنین این افراد نباید از قرص های هورمونی زنانه LD  استفاده کنند. استفاده از داروهای لکه بر در کاهش رنگ دانه ها موثر خواهد بود، البته تغییرات هورمونی، ملاسما را تشدید می کند. اشعه خورشید فرد را مستعد ملاسما می کند، همچنین اشعه ماورای بنفش خورشید و حتی نور شدید لامپ می تواند سلول های تولید کننده رنگدانه یا ملانوسیت را در پوست تحریک کند.

درمان دارویی ملاسما

ملاسما در بیشتر موارد احتیاجی به درمان ندارد و با قطع دلیل باعث بهبود می شود. به طور مثال تغییرات هورمونی که در طی بارداری و یا هنگام مصرف قرص های بارداری رخ می هند و باعث ملاسما می شوند، با اتمام دوره بارداری و قطع مصرف قرص ها رفع می شوند.

در مورد افراد دیگر ملاسما می تواند تا سال ها نیز طول بکشد. البته، توجه به این نکته ضروری است که درمان در مورد تمامی بیماران پاسخ نمی دهد و ممکن است حتی پس از درمان قطعی، بیماری دوباره برگردد. مواردی که در درمان ملاسما مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

درمان ملاسما با کرم هیدروکینون

پزشکان اغلب از هیدروکینون به عنوان اولین روش درمان استفاده می کنند. هیدروکینون به صورت لوسیون، کرم و یا ژل در بازار موجود است. بیمار باید مستقیما هیدروکینون بر روی قسمت های تغییر رنگ یافته پوست قرار دهد.هیدروکینون از مواردی است که بدون نسخه پزشک قابل خریداری است. در صورت لزوم پزشک می تواند کرم های قوی تری تجویز کند. هیدروکینون با روشن نمودن نقاط تیره پوست که در اثر ملاسما ایجاد شده اند، به درمان بیماری کمک می کند.

کورتیکواستروئید و ترتینوئین

کورتیکواستروئیدها و ترتینوئین ترکیباتی هستند که درکرمها،لوسیونهایاژلهاوجوددارند. هردوی این ترکیبات به روشن شدن لکه های پوستی ایجاد شده در اثر ملاسما کمک می کنند.

کرم های ترکیبی

در برخی موارد متخصص پوست ممکن است استفاده از کرم های ترکیبی حاوی هیدروکینون، کورتیکواستروئید و ترتینوئین را تجویز کند. به این نوع کرمها، کرم های سه گانه (triple) گویند.

درمان خانگی ملاسما

برای درمان ملاسما می توان از طریق درمان های طبیعی و درمان های خانگی استفاده کرد.تعدادی از درمان های خانگی را در ادامه توضیح داده شده است.

درمان ملاسما با آب لیمو

آب لیمو یک لایه بردار طبیعی پوست با خاصیت عالی رطوبت رسانی است. ماهیت اسیدی آب لیمو همچنین به حذف لایه بیرونی پوست کمک می کند.آب لیمو را به قسمت های مد نظر بزنید و بعد از یک یا دو دقیقه به آرامی پوستتان را بشویید. این درمان را دو بار در روز دنبال کنید.

درمان ملاسما با سرکه سیب

اسید استیک موجود در سرکه سیب، آن را یک عامل سفید کننده قوی می کند که به حذف لکه ها کمک می کند.سرکه سیب و آب را با هم مخلوط کنید. این محلول را روی لکه های ملاسما قرار دهید و اجازه دهید، خشک شود.

درمان ملاسما با زردچوبه

زردچوبه می تواند ملانین پوست را کاهش دهد. مواد تشکیل دهنده فعال کورکومین در زردچوبه، خواص آنتی اکسیدان و روشن کننده پوست دارد.

پنج قاشق غذا خوری پودر زردچوبه را با 10 قاشق غذاخوری شیر مخلوط کنید. شیر دارای اسید لاکتیک و کلسیم است که پوست را نرم و لطیف می کند.

درمان ملاسما با آب پیاز

آب پیاز یکی دیگر از داروهای موثر طبیعی است. آب پیاز دارای طیف وسیعی از ترکیبات حاوی گوگرد است که می تواند تکه های تیره یا تغییر رنگ داده پوست را از بین ببرد. همچنین، آب پیاز سبب تغذیه سلول های پوست می شود.

درمان ملاسما با ژل آلوئه ورا

با توجه به وجود پلی ساکاریدها در ژل آلوئه ورا، این ماده می تواند باعث بازگرداندن رنگ اصلی پوست شود. همچنین می تواند سلول های مرده پوست را حذف و سلول های جدید را ترمیم کند.

برگ آلوئه ورا را بردارید و ژل تازه آ ن را استخراج کنید. ژل را به طور کامل در ناحیه آسیب دیده قرار دهید و به آرامی یک یا دو دقیقه ماساژ دهید. بگذارید برای 15 تا 20 دقیقه روی صورتتان بماند و سپس پوستتان را با آب گرم بشویید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.