شفا مگ

درمان افتادگی پوست شکم بعد از زایمان

در دوران بارداری زمانی که جنین شروع به رشد می کند،نیاز به فضای مناسبی دارد.به همین علت رحم و شکم مادر در دوران بارداری بزرگ می شود.بزرگ شدن شکم باعث می شود بعد از زایمان بانوان افتادگی پوست داشته باشند.چروک شکم بعد از زایمان و افتادگی پوست بعد از زایمان می تواند نگرانی زیادی را برای بانوان ایجاد می کند.بانوان با خود می گویند که آیا دوباره اندام خود را می توانند مانند قبل از بارداری کنند؟ در ادامه با روش های درمان افتادگی پوست بعد از زایمان طبیعی و سزارین آشنا شوید.

درمان افتادگی پوست شکم بعد از زایمان
  1. علت افتادگی پوست شکم بعد از زایمان
  2. روش های درمان افتادگی پوست شکم بعد از زایمان

علت افتادگی پوست شکم بعد از زایمان

در دوران بارداری زمانی که جنین شروع به رشد می کند،نیاز به فضای مناسبی دارد.به همین علت رحم و شکم مادر در دوران بارداری بزرگ می شود.بزرگ شدن شکم باعث می شود بعد از زایمان بانوان افتادگی پوست داشته باشند.

افتادگی پوست می تواند نگرانی زیادی را برای زنان ایجاد کند زیرا در این موارد خاصیت الاستیسیته یا ارتجاعی پوست کم است و با این که مادر بعد از دوران شیردهی وزن خود را کاهش داده است اما باز هم شکمش بزرگ به نظر می رسد.خانم ها طی شش ماه بعد از زایمان به وزن قبل از بارداری خود می رسند.

روش های درمان افتادگی پوست شکم بعد از زایمان

عواملی که در روند کاهش وزن بعد از زایمان تاثیر دارد شامل بارداری اول، شیر دادن به نوزاد، برگشت زود هنگام به سرکار و... است.مادر طی شش هفته اول بعد از زایمان نباید رژیم لاغری یا محدودیت انرژی داشته باشد، زیرا بدن نیازمند انرژی است تا آن چه را در زمان تولد نوزاد از دست داده است، باز یابد. شیر دادن به نوزاد، به طور معجزه آسایی باعث کاهش وزن نمی شود ولی به کاهش وزن کمک می کند.

به مرور زمان وزن کم کنید

افزایش وزن در بارداری، اصلی ترین دلیل شل شدن و افتادگی پوست اطراف شکم بعد از زایمان است. بنابراین معلوم است که از دست دادن این وزن اضافی می تواند کمک کند پوست تان استحکام و فُرم گذشته را به دست بیاورد. البته کاهش وزن باید آهسته و پیوسته باشد. افزایش سریع وزن می تواند افتادگی پوستتان را بدتر کند. کاهش وزن سریع یعنی هم چربی از دست می دهید و هم عضله.

شروع به پیاده روی کنید

برای کاهش وزن، ورزش اهمیت زیادی دارد. در ضمن، انجام تمرین سنگین بعد از زایمان کار درستی نیست چون بدن هنوز ضعیف است و برای ریکاوری به زمان نیاز دارد. اما می توانید با پیاده روی کردن کمک زیادی به بدنتان کنید. اگر روزانه 30 دقیقه پیاده روی تند انجام دهید، حدود 150 کالری بیشتر در روز خواهید سوزاند.

با شیر خودتان نوزاد را تغذیه کنید

علاوه بر مفید بودن شیر مادر برای نوزاد، با شیر دهی می توانید کالری بسوزانید و به تدریج شل شدن پوستتان را برطرف کنید. وقتی به کودکتان شیر می دهید، کالری به شیر تبدیل می شود و در نتیجه شما به مرور وزن اضافی بارداری تان را از دست می دهید. کاهش وزن تدریجی کمک می کند پوستتان محکم و انعطاف پذیری آن حفظ شود.

آب زیاد بنوشید

تامین آب کافی بدن، برای ظاهر پوستتان خوب است و از افتادگی آن جلوگیری می کند. پوست خشک هم بیشتر مستعد چین و چروک است که در نتیجه باعث می شود افتادگی پوستتان بعد از زایمان تشدید شود. در طول روز به مقدار کافی آب بنوشید تا بافت پوست بهتر و منعطف تر شود.

ناحیه مد نظر را با روغن ماساژ بدهید

ماساژ دادن ناحیه افتادگی پوست، مثلا شکم، به سفت شدن آن کمک می کند. برای ماساژ بهتر است از روغن زیتون یا روغن نارگیل استفاده کنید. کمی روغن زیتون یا روغن نارگیل ولرم را در کف دستتان بگذارید و با کف دست تمام شکمتان را به سمت بالا ماساژ دهید. حدود 15 دقیقه به آرامی ماساژ دهید تا جریان خون افزایش یابد و ترمیم سلولی تحریک شود. این کار را دو تا سه بار در روز انجام دهید.

پروتئین مصرف کنید

مواد مغذی خاصی چون پروتئین برای تولید کلاژن و دیگر اجزای پوست سالم مهم است. اسید آمینه لیزین* lysine و پرولین* Proline ، در تولید کلاژن نقش مهمی دارد.

لیزین lysine : یک اسید آمینه ضروری برای بدن است که بدن قادر به تولید آن نیست و باید از طریق غذا دریافت می شود. میزان این اسد آمینه در سبزی ها و غلات بسیار کم بوده و بنابراین افرادیکه رژیم گیاهخواری دارند باید آن را به صورت مکمل دریافت کنند.

پرولین Proline :یک ترکیب منحصر به فرد در ساختمان پروتئین ها است. گرچه این ماده به عنوان یکی از بیست اسید آمینه ی اصلی تشکیل دهندهٔ ساختمان پروتئین ها شناخته می شود، ولی واقعیت آن است که پرولین یک ایمونو اسید است (و نه آمینواسید).

ویتامین C زیاد مصرف کنید

خوردن بیشتر غذاهای سرشار از ویتامین C به شما کمک می کند از مشکل شل شدن پوست بعد از زایمان رها شوید و سلامت پوستتان را مجدد به دست بیاورید. ویتامین C یک آنتی اکسیدان بالقوه است که تولید فیبرهای کلاژن پوست را افزایش می دهد و پوست را نرم و محکم نگه می دارد.

ماسک خاک رس قهوه ای بگذارید

مولتانی میتی Multani Mitti که به نام خاک رس قهوه ای نیز شناخته می شود، به عنوان ماسکی برای سفت کردن پوست اطراف شکم نیز کاربرد دارد. مولتانی میتی، جریان خون را بهبود و انعطاف پذیری پوست را افزایش می دهد. یک تا دو قاشق غذاخوری پودر مولتانی میتی را در یک کاسه بریزید و کمی آب یا گلاب به آن اضافه کنید تا خمیری نرم درست شود. 

می توانید کمی عسل هم در آن بریزید. خمیر به دست آمده را به شکمتان بزنید و اجازه دهید خشک شود. سپس با آب ولرم آبکشی کنید. این کار را یک یا دو بار در هفته انجام دهید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.