شفا مگ

قطره آهن برای کودک

آهن برای بدن انسان بسیار ضروری است.نقش آهن در بدن انسان رساندن اکسیژن از طریق خون به تمام اعضای بدن است. زمانی که بدن با کمبود آهن دچار می شود موجب کم خونی می شود.این کم خونی باعث می شود فرد رنگ پریده، ضعیف، خسته باشد.کودکان نیز به دلایل مختلف از قبیل از دست دادن خون، رژیم غذایی نامتعادل، مشکلات ژنتیکی باعث کم خونی می شوند.این کمبود آهن را می توان از طریق رژیم غذایی مناسب ، قرص یا قطره های آهن جبران کرد. در ادامه با قطره آهن برای کودکان آشنا شوید.

قطره آهن برای کودک

 

 1. بهترین قطره آهن برای کودکان
 2. قطره آهن و سیاهی دندان کودک
 3. قطره آهن و پوسیدگی دندان
 4. قطره مولتی ویتامین میم
 5. استفراغ نوزاد بعد از قطره آهن
 6. نوزاد قطره آهن نمی خورد
 7. شیردهی بعد از قطره آهن
 8. مشکل ندادن قطره آهن به کودک
 9. قطره آهن از چند ماهگی
 10. جذب بیشتر قطره آهن
 11. تاثیر قطره آهن بر دستگاه گوارش

بهترین قطره آهن برای کودکان

شیرخواران از 3 ماهگی و 4 ماهگی دچار کم خونی می شوند.در سن 6 ماهگی می توانید زیر نظر پزشک متخصص کودکان از 6 ماهگی به کودک قطره آهن بدهید.بهترین قطره آهن برای کودکان از نوع ایرانی می باشد.قطره ایرانی به این دلیل توصیه می شود که مقدار آهن قطره ایرانی را بر اساس نیاز کودک ایرانی ساخته می شود.

قطره آهن و سیاه شدن دندان کودک

از دلایلی که گفته می شود قطره آهن باعث سیاه شدن دندان های بچه ها می شود این است که آهن دارای یونی رنگی می باشد که می تواند در بزاق حل شود.آهن از طریق بزاق حل می شود و با رسوب و جذب سطحی روی دندان باعث قهوه ای یا سیاه شدن دندان می شود.

 

قطره آهن و پوسیدگی دندان

این سوال برای خیلی از مادران رخ می دهد که آیا قطره آهن باعث پوسیدگی دندان می شود ؟ در جواب باید گفت خیر،دلیل اصلی پوسیدگی دندان باکتری می باشد که پس از متابولیسم مواد قندی خاص، ترکیبات اسیدی تولید می کند که این ترکیبات به تدریج باعث حل شدن ساختمان آهکی دندان ها، نرم شدن قوام آن و تخریب نسج دندان ها می شود.

قطره آهن نیز به خودی خود باعث پوسیدگی نمی شود. شیرین کننده های این قطره ها نیز از نوع سدیم ساخارین است که میکروب های پوسیدگی زا از آنها تغذیه نمی کنند.بنابراین این قطره ها باعث پوسیدگی نمی شوند مگر اینکه به صورت ثانویه باعث تخلخل سطحی شده و جذب پلاک میکروبی را افزایش دهند که این امر می تواند با رعایت بهداشت دندان ها کنترل شود.

قطره مولتی ویتامین میم تامین کننده آهن نیست

اگر قطره مولتی ویتامین میم را به کودک می دهید باید بدانید که این قطره حاوی آهن نیست و قطره مولتی ویتامین میم اورنج حاوی آهن است. بنابراین باید در کنار قطره ویتامین میم، به کودک قطره آهن هم داده شود. ولی اگر به شیرخوارتان مولتی ویتامین میم اورنج می دهید در این صورت باید روزی یک سی سی به کودک داده شود تا نیاز او به این دو را تامین کند.

در ضمن بعد از هر بار مصرف قطره آهن، به کودک مقداری آب جوشیده سردشده خوراند. سپس با مسواک انگشتی یا با مقداری آب و دستمال، سطح دندان های دهان کودک را پاک کنید.

استفراغ نوزاد بعد از قطره آهن

اگر هر از گاهی شیرخوارتان مولتی ویتامین یا قطره A+D را بالا می آورد، لازم نیست بلافاصله مجددا به او دوباره شربت یا قطره را بدهید.

نوزاد قطره آهن نمی خورد

برای اینکه بتوانید به نوزاد قطره آهن بدهید باید روش هایی را پیدا کنید که به راحتی با قطره کنار بیاید.اینکه برخی مادران می گویند نمی شود و نمی خورد و بعد با این توضیحات خود را توجیه می کنند و دیگر به کودک قطره آهن را نمی دهند، باید بدانند رفتارشان اصلا منطقی نیست و باید به هر شکلی که شده قطره را به او بدهند.چراکه ندادن به موقع و مرتب آن می تواند با عوارض منفی همراه باشد. بنابراین باید کمی حوصله به خرج بدهید تا قلق کودک به دستتان بیاید.

شیردهی بعد از قطره آهن

بعد از خوراندن قطره آهن، بلافاصله به کودک شیر ندهید چون جذب آهن را به تاخیر می اندازد.خیلی از بچه ها طعم این قطره را دوست ندارند. این قطره را چطور باید به کودک داد؟

بهتر است قطره آهن به وسیله قطره چکان در خلفی ترین قسمت زبان چکانده شود تا بلافاصله بلعیده و کمتر با بزاق مخلوط شود. توصیه می شود پس از دادن قطره آهن کمی به کودک آب بدهید تا محیط دهان کاملا تمیز شود. در بچه های بزرگ تر می توان قطره آهن را با آب میوه هایی مانند سیب و پرتقال مخلوط کرد و با نی به بچه داد.

اصول بهداشت دهان نیز حتما باید رعایت شود؛ به این ترتیب که پس از خوراندن قطره آهن، دندان های کودک با گاز مرطوب تمیز شود. همچنین می توان با استفاده از مسواک مخصوص شیرخواران، دندان ها را تمیز کرد. در صورت ایجاد تغییر رنگ در دندان ها نیز می توان از خمیردندان های این گروه سنی استفاده کرد ولی به دلیل عدم توانایی کودک در چرخاندن آب در دهان، باید خمیردندان توسط گاز مرطوب تمیز شود.

مشکل ندادن قطره آهن به کودک

کودکانی که قطره آهن به آنها داده نمی شود، دچار کم خونی های زودرس می شوند که این عارضه باعث بروز بی اشتهایی، بداخلاقی و اختلال رشد و در سنین بالاتر عدم تمرکز می شود. حتی این کودکان در سنین مدرسه به علت عدم دریافت کافی قطره آهن، دچار اختلال تمرکز و توجه هستند و نسبت به همسالان خود عقب تر هستند. به هیچ وجه والدین نباید در دادن قطره آهن به کودک کوتاهی کنند و حتما سر وقت به طور مرتب باید روزانه قطره آهن مصرف شود.

 

قطره آهن از چند ماهگی

از آنجا که در دوران جنینی، هموگلوبین بدن از طریق خون مادر تامین می شود و ذخیره آن تا سن 6 ماهگی در بدن کودک باقی می ماند؛ پزشکان، زمان لزوم استفاده از قطره آهن را از 6 ماهگی تا 24 ماهگی می دانند.

جذب بیشتر قطره آهن

بله؛ مانند بسیاری از املاح دیگر، جذب این ماده نیز به همراه مواد غذایی دیگر می تواند کاهش یا افزایش یابد. در این دوره سنی، مهم ترین ماده غذایی که باعث کاهش جذب آهن می شود شیر است.بنابراین بهترین زمان خوراندن قطره آهن در فواصل بین شیردهی است تا با جذب آهن تداخل ایجاد نکند. برعکس، ویتامین C باعث افزایش جذب این ترکیب می شود. آب میوه هایی مانند سیب یا مرکبات یا سایر موادغذایی حاوی ویتامین C متناسب با سن کودک می توانند به افزایش جذب آهن کمک کنند.

تاثیر قطره آهن بر دستگاه گوارش

به هر حال، ممکن است مصرف آهن در برخی کودکان عوارضی مانند یبوست، اسهال یا دل درد ایجاد کند که در صورت بروز این مشکلات، به مادران توصیه می شود با پزشک مشورت کنند.

افزایش خطر بیماری

از علت های متداول وجود بیش از حد آهن در بدن، اعتیاد به الکل؛ هموکروماتوز (hemochromatosis) ، انتقال خون دوباره، و نیز مصرف بیش از حد مکمل آهن است. آهن بیش از حد در بدن با آسیب رساندن به عروقی که خون را به قلب می رسانند، ممکن است موجب بیماری قلبی شود . آهن بیش از حد در بدن با افزایش خطر عفونت، سرطان، دیابت، وخیم شدن آرتروز روماتیسمی، بیماری هانتینگتون (HD) و اریتماتوس لوپوس منتشر، همراه است.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.