شفا مگ

رفع بوی بد دهان با مواد طبیعی

بوی بدن دهان یکی از مواردی می باشد که باعث آزار فرد و اطرافیانش می شود.برای رفع این مشکل روش های زیادی وجود دارد مانند جویدن جعفری،استفاده از چاشنی های معطر،مسواک با جوش شیرین،مصرف کرفس.در ادامه با چند روش طبیعی برای رفع بوی بد دهان آشنا شوید.

رفع بوی بد دهان با مواد طبیعی
  1. جویدن جعفری
  2. مسواک با جوش شیرین
  3. استفاده از چاشنی ها
  4. عرق نعنا
  5. خوردن پونه
  6. خوردن کرفس
  7. انجیر
  8. قهوه
  9. مصرف آب

درمان بوی بد دهان با جویدن جعفری

جویدن مقداری سبزی جعفری موجب کاهش بوی بد دهان که ناشی از خستگی روزانه و نخوردن غذا است، می شود. مصرف جعفری بعد از غذا به تازه شدن بازدم کمک می کند. جعفری منبع غنی از کلروفیل است که به عنوان یک خوشبوکننده طبیعی دهان عمل می کند. این سبزی هم چنین مثل یک خنک کننده طبیعی در دهان احساس تازگی و تمیزی ایجاد می کند

اگر برگ جعفری به صورت آدامس جویده شود، بوی بد دهان را از بین می برد و استفاده از سیب بعد آن برای درمان بوی دهان بسیار موثر است. از طرفی جعفری، تحریک کننده ی اشتهاست و به هضم غذا نیز کمک می کند.

مسواک با جوش شیرین

مسواک کردن با جوش شیرین نیز در رفع بوی نامطبوع دهان بسیار موثر است چون مولکول های بو را به خود جذب می کند و خواص ضدباکتریایی دارد. برای این منظور مقداری جوش شیرین روی مسواک خود بریزید و دندان ها و روی زبان را با آن مسواک بزنید تا تأثیر معجزه آسای آن را در پاک سازی دهان مشاهده کنید.

درمان بوی بد دهان با چاشنی ها

استفاده از چاشنی های معطر مثل میخک، دانه های هل و رازیانه نیز پس از هر وعده غذایی در رفع بوی بد دهان بسیار موثر است. این چاشنی های گیاهی خواص ضد میکروبی دارند و بهداشت دهان و دندان ها را بهبود می بخشند.

یک وعده غذای کرفس دار بوی بد دهان را از بین می برد. احتمالاً موادی که در معده تولید می شوند، با مواد معطر کرفس ترکیب شده و از بوی بد دهان جلوگیری می کند. پونه ضد سرفه است و بوی بد دهان را از بین می برد و به عنوان ضدعفونی کننده به شمار می رود.

درمان بوی بد دهان با عرق نعنا

عرق نعناع بوی بد دهان را کم می کند. استفاده از عصاره نعناع یا عرق نعناع قبل از خوابیدن و پس از خوردن غذا می تواند در درمان مشکلات گوارشی ناشی از تخمیر مواد غذایی و ایجاد بوی بد دهان بسیار مؤثر باشد.

درمان بوی بد دهان با پونه

پونه برطرف کننده سکسکه و بوی بد دهان. پونه از خانواده نعناع است و ترکیب اصلی موجود در این گیاه، اسانس روغنی فرار یا روغن منتول است. پونه ضد سرفه است و بوی بد دهان را از بین می برد و به عنوان ضدعفونی کننده به شمار می رود.

پونه را به عنوان تحریک کننده تولید صفرا نیز می شناسند. پونه از مشکلات و ناراحتی های گوارشی مثل ترش کردن معده جلوگیری می کند، برای هضم غذا و برطرف کردن سکسکه مفید است.

درمان بوی بد دهان با خوردن کرفس

کرفس سبزی زیبا، خوش عطر و پرخاصیتی است. یک وعده غذای کرفس دار بوی بد دهان را از بین می برد. احتمالاً موادی که در معده تولید می شوند، با مواد معطر کرفس ترکیب شده و از بوی بد دهان جلوگیری می کند. کرفس ۲ تا ۳ درصد اسانس یا عطر دارد.

درمان بوی بد دهان با انجیر

خوردن انجیر بوی بد دهان را از بین می برد. نتایج تحقیقات نشان می دهد، انجیر میوه ای مقوی و شیرین است که موجب از بین رفتن بوی بد دهان می شود. بررسی ها نشان می دهد؛ اگر انجیر با عسل مخلوط شود در تسکین زخم معده بسیار مفید خواهد بود.

درمان بوی بد دهان با قهوه

کاهش بوی بد دهان با مصرف قهوه. تحقیقات نشان می دهد مصرف قهوه باعث خنثی شدن یا کاهش باکتری هایی در دهان می شود که فعالیت آن ها از عوامل ایجاد بوی ناخوشایند در دهان است. از این رو پزشکان به افرادی که از بوی بد در تنفس رنج می برند توصیه می کنند قهوه بنوشند. البته دقت داشته باشید که نوشیدن زیاد قهوه به دلیل خشکی دهان ممکن است اثر عکس داشته باشد؛ پس نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

مصرف آب

نوشیدن آب کافی نیز یکی از راهکارهای مفید برای کاهش بوی بد دهان است. نوشیدن آب، هم به پاک شدن دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی آن ها کمک کرده و هم از خشکی دهان جلوگیری می کند به همین دلیل بوی بد دهان را نیز رفع می کند

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.