مجله شفا

بهترین روغن برای پخت و پز چیست

بهترین روغن برای پخت و پز چیست
روغن در آشپزخانه منزل یک ماده مهم و مورد نیاز برای پخت و پز می باشد.غذا می تواند چربی مورد نیاز را از روغن بگیرد.برخی از چربی ها می توانند حرارت را تحمل کنند و برخی دیگر اینگونه نیستند و اگر حرارت زیادی به آنها داده شود طعم و مواد مغذی خود را در طی پخت از دست می دهد.در ادامه با انواغ روغن برای پخت و پز و طرز صحیح انتخاب بهترین روغن آشنا شوید.

 

  1. روغن زیتون
  2. روغن کانولا
  3. روغن نارگیل
  4. روغن دانه انگور
  5. روغن کنجد
  6. سایر روغن ها

روغن زیتون

روغن زیتون در برابر سایر روغن ها همیشه برنده است و اولین جایگاه را از آن خود خواهد کرد. این روغن به صورت خام و نپخته نیز طعم بسیار خوبی دارد بنابراین برای آشپزی هم برنده اصلی خواهد بود.روغن زیتون سرشار از اسیدهای چرب تک غیر اشباع بوده و منبع عالی از مواد شیمیایی گیاهی است که می تواند در پیشگیری از انواع مختلف سرطان مفید باشد. در مقایسه با سایر چربی ها، تحقیقات انجام شده پیشنهاد می کند که روغن زیتون فوق بکر می تواند حس سیری بیشتری در فرد ایجاد کند.

برخی از تحقیقات اخیر نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای حتی می تواند ما را خوشحال تر کند.روغن زیتون فوق بکر ممکن است در دمای ۳۲۵ درجه فارنهایت بسوزد اما روغن زیتون تصفیه شده می تواند تا دمای ۴۵۰ درجه فارنهایت یا بالاتر را تحمل نماید. بنابراین اگر در منزل خود روغن زیتون فوق بکر دارید بهتر است آن را برای پخت و پز سرد(مثل سالاد) کنار بگذارید و از روغن زیتون تصفیه شده برای سرخ کردن یا پختن سبزیجات استفاده نمایید.

روغن کانولا

روغن کانولا به عنوان یک روغن خوب و عالی برای پخت و پز نیز منبع غنی از اسیدهای چرب ضروری همچون لینئولیک اسید (امگا ۶) و آلفا لینولنیک اسید(امگا ۳) است. بدن نمی تواند به تنهایی این ترکیبات را ایجاد کند بنابراین باید در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد. در حالیکه بیشتر افراد امگا ۶ مورد نیاز خود را از رژیم غذایی روزانه دریافت می کنند، اما دریافت امگا ۳ کافی در روز کمتر اتفاق می افتد. امگا۳ از بروز بیماری های قلبی جلوگیری می کند. علاوه بر ماهی های چرب و روغن کانولا، سایر منابع امگا۳ شامل کتان ،گردو و روغن کنف یا همان روغن شاهدانه است

روغن نارگیل

این روغن محبوب می تواند دما و حرارت زیادی را تحمل کند بنابراین می توانید به راحتی از آن برای سرخ کردن مواد غذایی مختلف استفاده کنید. در حالیکه روغن نارگیل مقادیر زیادی اسید چرب اشباع شده دارد، مطالعات اندکی بر روی آن انجام شده و ترکیباتی از اسیدهای چرب در روغن نارگیل را یافته است که ممکن است نسبت کلسترول کل بدن را بهبود ببخشد. روغن نارگیل مزایای بسیار دیگری برای سلامتی بدن دارد و می تواند ابزاری مفید برای آشپزی باشد. در مورد بوی آن نیز نگران نباشید. روغن نارگیل بکر ممکن است بوی کمتری داشته باشد.

روغن دانه انگور

اگرچه بیشتر افراد انگور را به خاطر محصولاتی که از آن تهیه می شود دوست دارند اما روغن دانه انگور برای پخت و پز قلمرو خاص خودش را دارد. مطالعات انجام شده نشان می دهد که اسید چرب و آنتی اکسیدان های موجود در آن برای کاهش وزن موثر است.همچنین این ترکیبات به کاهش تشکیل سلول های چربی جدید و التهاب کمک می کند.

بیشتر مطالعات هنوز در ابتدای کار هستند و در مورد نحوه دقیق مصرف اطلاعاتی نمی دهند اما مطالعات و تحقیقات انجام شده نشان می دهد که این روغن ممکن است برای کاهش سطح فشار خون مفید باشد و ضربان قلب را نیز بهبود ببخشد. بنابراین سعی کنید آن را به سالاد و مواد غذایی خود اضافه کنید تا سلامت بهتر و بیشتری داشته باشید.

روغن کنجد

تمامی افرادی که فشار خون بالا دارند و از آن رنج می برند بهتر است از این روغن استفاده کنند. این روغن سرشار از اسیدهای تک و چند غیر اشباعی است و می تواند برای فشار خون بالا مفید باشد. این موضوع به خاطر وجود همین اسیدهای چرب، ویتامین E و سسامین است. اگرچه مطالعات بیشتری نیاز است اما محققان اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان های آن را به افزایش کلسترول خوب خون و کاهش کلسترول بد خون پیوند می دهند.

سایر روغن ها

اگر به دنبال روغن های دیگری هستید می توانید از مواردی همچون روغن آووکادو، آفتابگردان و روغن بادام استفاده کنید. بیشتر روغن های گیاهی جایگزین، اسیدهای چرب چند غیر اشباع بالایی دارند و می توانند کلسترول خون را کاهش دهند و در نتیجه از بروز بیماری های قلبی پیشگیری نمایند. این روغن ها کمی گران هستند بنابراین بهتر است به مقدار مناسب از آن ها استفاده نمایید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.