شفا مگ

روش هایی برای پرپشت شدن مو

بسیاری از افراد به دنبال راهی برای پرپشت شدن مو های خود هستند.ریزش مو در جهان بسیار شایع شده است، لذا پیشگیری و جلوگیری از ریزش و همچنین راه های مراقب از مو بسیار مهم است.در این مقاله با روش هایی برای پرپشت شدن و مراقب از پوست ، همچنین روغن های مناسب برای پرپشت شدن مو آورده شده است. با ما همراه باشید.

پرپشت شدن مو
  1. روش های شستشوی صحیح مو
  2. تاثیر خواب بر پرپشت شدن مو
  3. تغذیه مناسب برای پرپشت شدن مو
  4. روغن های مفید برای پرپشت شدن مو

روش های شستشوی صحیح مو

هفته ای دو تا چهار مرتبه موهایتان را با یک شامپو و نرم کننده ملایم بشویید. قبل از شستن موها، آنها را شانه بزنید تا گره های آن باز شود و موقع شست وشو موها شکسته نشوند. برای شستن موها ترجیحا از آب ولرم یا خنک استفاده کنید. بعد از شست وشو، فورا موها را شانه نزنید. درعوض، اجازه بدهید موها کمی خشک شوند و بعد شانه شان کنید.

وقتی می خواهید از نرم کننده استفاده کنید، نباید آن را روی پوسته سر بمالید. سعی کنید نرم کننده را فقط روی ساقه و پایین موها بمالید، تا آن را مرطوب نگه دارد. شانه زدن مو با برس های گرد باعث می شود، موهایتان پرحجم تر به نظر برسد. این برس ها کمک می کنند که روغن طبیعی مو در کل سر پخش شود و موها را درخشان تر نشان می دهد، اما از زیاد شانه زدن موها خودداری کنید و برای باز کردن گره های مو از شانه هایی با دندانه های بلند استفاده کنید. علاوه بر این، سعی کنید حداقل ماهی یکبار یا هر ۱۰-۸ هفته یکبار موهایتان را اصلاح کنید تا پایین موها که خراب می شود، سالم شود.

تاثیر خواب بر پرپشت شدن مو

روزانه حداقل ۸-۷ ساعت بخوابید تا موهایتان سریع تر رشد کند. عواملی مثل کمبود خواب و استرس معمولا با ریزش مو در ارتباط هستند. موقع خوابیدن از بالش های سیلک یا ساتنی استفاده کنید، زیرا کمتر موها را دچار گره خوردگی می کند.

علاوه بر اینها، مرتب ورزش کنید، تا گردش خون و متابولیسم بدنتان تنظیم شود. موقع شنا کردن حتما از کلاه شنا استفاده کنید تا کلر آب استخر آسیب کمتری به موهایتان وارد کند.

تغذیه مناسب برای پرپشت شدن مو

تغذیه نقش بسیار مهمی را در رشد و تقویت مو ها دارد و در صورتیکه تغذیه شما مناسب نباشد ، مراقبتها و استفاده از داروها و تقویت کننده های مو تاثیری نخواهند داشت. از آنجاییکه بخش عظیم مو را پروتئین تشکیل میدهد وجود مقادیر کافی از پروتئین در رژیم غذایی بسیار مهم و لازم است به همین دلیل حتما حتما در برنامه غذایی خود مواد پروتئینی کافی را جای دهید. طبق مطالعات انجام شده مصرف میزان کمتر از 7 درصد کالری پروتین در روز باعث ضعیف شدن موها و تغییر در رنگدانه های مو میشود.

پروتئین را میتوانید با مصرف موادی مثل لبنیات ، گوشتهای سفید و قرمز مثل ماهی ، میگو ، گوشت گوسفند و گوساله ، حبوبات ، سویا ، تخم مرغ ، آجیل و ... به بدنتان برسانید. همچنین رشد موها به چربی نیز به مقدار کافی احتیاج دارد ، بدین منظور سعی کنید امگا 3 را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

چربی مانع از خشک شدن ساقه های مو میشود و حدودا 3 درصد مو از لیپید تشکیل شده و کمبود آن باعث بروز مشکلاتی همچون خشکی ، شکنندگی ، شوره و پوسته سر شود. امگا 3 را میتوانید از طریق مصرف شاهدانه ، سویا ، گردو ، تخم کدو ، غلات سبوس دار ، تخم مرغ ، غزل آلا و میگو  به بدنتان برسانید.

روغن های مفید برای پرپشت شدن مو

روغن های طبیعی وجود دارند که هم برای تقویت مو و هم برای پرپشت کردن مو بسیار موثر هستند. این روغن ها از مواد غذایی طبیعی ساخته می شوند.

روغن دانه انار

روغن دانه انار حاوی اسید پونیسیک است و به همین دلیل، تارهای شل و ول و آویزان مو را جان می بخشد و دوباره سازی می کند. می توانید این روغن را با مقداری روغن زیتون مخلوط کنید تا ترکیب رقیق تری به دست آید و بتوانید از فواید هر دو روغن، بهره مند شوید.

 روغن رزماری

 آهن، کلسیم و ویتامین B موجود در روغن رزماری، آن را به معجونی فوق العاده تبدیل کرده که به شفافیت، جوانی، پرپشتی و رنگ مو کمک می کند. این روغن، قابل تلفیق با هر نوع روغن دیگر است و پیازمو را تحریک می نماید.

 روغن بادام شیرین

 این روغن هم مانند سایر دانه های روغنی حاوی ویتامین های A، B و E است. روغن بادام شیرین موخوره را ترمیم می کند، جریان خون را در پوسته سر تنظیم می نماید و به همین دلیل، موجب پرپشتی موها می شود و موها را شفاف و براق می کند. اسیدهای چرب موجود در این روغن، محافظ موها در مقابل اشعه فرابنفش هستند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.