شفا مگ

مضرات مصرف نوشابه برای کودکان

این روزها همه ما از مضرات مصرف نوشابه، کم و بیش مطلع هستیم و می دانیم که خطرات این نوشیدنی دلچسب و گوارا برای کودکان چند برابر بیشتر است.متأسفانه نوشابه ترکیباتی دارد که می تواند سلامت کودک شما را به خطر بیندازد، اغلب نوشابه های کارخانه های معروف دنیا در هر بار استفاده، چیزی حدود 40 گرم قند دارند.در ادامه با نوشابه و خطران آن برای کودکان آشنا شوید.

مضرات مصرف نوشابه برای کودکان

 

اعتیاد به نوشابه

برخی از کودکان اعتیاد به نوشیدن نوشابه دارند. محتویات کافئین نوشابه ها، باعث به وجود آمدن این اعتیاد می شود. کافئین به تنهایی باعث کاهش تمرکز کودک، افسردگی، گیجی و حتی حالت تهوع می شود.کافئین یک محرک است که به طور طبیعی در برخی از دانه ها و برگ ها وجود دارد، اما به شکل مصنوعی هم ساخته می شود.

اثرات کافئین در کودکان و بزرگسالان

عصبانیت و پرخاشگری معده درد مشکل در تمرکز مشکل در خواب ،تپش قلب، افزایش فشارخون.کافئین می تواند ضربان قلب را افزایش دهد و مشکل تپش قلب ایجاد کند و حتی اختلالات عصبی به وجود آورد.کودکی که عادت به نوشیدن نوشابه های کافئین دار دارد با قطع مصرف دچار سردرد و درد عصلانی و حتی افسردگی های گاه به گاه می شود.

نوشابه و تخریب دندان ها

مصرف نوشابه ها، تاثیر منفی روی سلامت دندان ها دارد. مقدار قند موجود در آنها مخصوصا در نوشیدنی های شیرین، باعث از بین رفتن مینای دندان می شود.باکتری ها از قند نوشابه ها تغذیه می کنند و پلاک های دندان را از بین می برند و تمام این عوامل در نهایت موجود تخریب و فساد دندان ها می شود.اگر کودک بعد از هر بار مصرف نوشابه بلافاصله دندان هایش را مسواک نزند، بیماری های دهان و دندان خیلی سریع تر گریبانگیرش می شود.

بیش فعالی

بیشتر والدین متوجه تغییر رفتار و حالات کودک خود پس از مصرف نوشابه ها می شوند. در این میان تعدادی از کودکان حساس ترند و بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند.

ارتباط مستقیمی بین مصرف شکر موجود در نوشابه ها و بیش فعالی کودکان وجود دارد. دلیل بیش فعالی آنها افزایش سطح گلوکز به وجود آمده در بدن است.قند فرآوری شده موجود در نوشابه ها وارد جریان خون می شود و بدن کودک را در حالی قرار می دهد که احساس می کند سطح انرژی بالاتری دارد و فعالیتش بیشتری می شود.

نوشابه ها سرطان زا هستند

در سال 2011، FDA (سازمان غذا و دارو) رسماً اعلام نمود که مواد رنگی مصرف شده در نوشابه ها (رنگ مصنوعی کاراملی) که باعث قهوه ای شدن نوشابه می شود، سرطان زا هستند.

علاوه بر مشکلاتی نظیر، چاقی، اعتیاد آور بودن، سرطان زا بودن، تخریب دندان ها، بیش فعالی، پیری زودرس و...، مصرف نوشابه ها باعث بروز مشکلات دیگری نیز می شود، مثلا بطری های حاوی نوشابه ها یک لایه به نام «بیس فنول» دارند (BPA) که باعث می شود اسید موجود در نوشابه با دیواره فلزی بطری نوشابه وارد واکنش نشود.

برخی تحقیقات نشان می دهند BPA باعث افزایش درصد ناباروری می شود و خود به تنهایی عامل چاقی و دیابت هم هست.برخی موارد و عوارض دیگر مصرف نوشابه ها، همچنان ناشناخته و مجهول هستند. در واقع مصرف نوشابه یکی از بزرگ ترین حماقت های بشر برای آسیب رساندن به خودش می باشد.

راه حل

نوشابه ها همه جای دنیا هستند. از پارک ها گرفته تا رستوران ها و حتی مدارس. به فرزند خود بیاموزید که روش سالم زیستن را چگونه درک کند و چگونه آن را برای زندگی خودش انتخاب کند.

نوشیدن شیر کم چرب به جای نوشابه باعث افزایش ویتامین ها و مواد معدنی در بدن می شود حتی نوشیدن آب معمولی برای بدن بسیار مفید و سودمند است.

چرا به جای مصرف چیزهایی که خوب و مفیدند، بدن مان را با نوشیدنی های ناسالم از بین ببریم؟

برای اینکه کودک تان مصرف نوشابه را ترک کند به او جایزه بدهید و از هر طریقی که می توانید او را تشویق به ترک مصرف آن نمایید و بدانید برای اینکه فرزند شما از نوشابه پرهیز کند، ابتدا خود شما باید آن را ترک نمایید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.