شفا مگ

ویتامین D3 عملکرد قلب را بالا می برد

بر اساس تحقیقات مصرف منظم ویتامین D3 می تواند عملکرد قلب را در بیماران با نارسایی قلبی تقویت کند.این یافته ها می تواند تغییرات زیادی را ایجاد کند.

ویتامین D3 عملکرد قلب را بالا می برد

دكتر كالوس وایت از دانشكده پزشكی دانشگاه لیدز انگلیس كه ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: یافته های این مطالعه می تواند تغییر چشمگیری در مراقبت از بیماران مبتلا به نارسایی قلبی ایجاد كند. این اولین مدركی است كه نشان می دهد ویتامین D3 می تواند عملكرد قلب را در افراد مبتلا به ضعف عضله قلب كه به نارسایی قلبی معروف است، تقویت كند.

محققان این مطالعه را روی بیش از 160 بیمار كه دستگاه 'پیس میكر' داشتند و یا داروهای فشار خون معروف به بازدارنده های ACE و یا مسدودكننده های بتا دریافت می كردند، انجام دادند. شركت كنندگان در این مطالعه برای مدت یكسال یك روز در میان قرص های ویتامین دی و یا دارونما مصرف می كردند.

محققان توضیح دادند كه آنها از مصرف مكمل ویتامین دی پایه كلسیمی جلوگیری كردند، زیرا كلسیم مي تواند مشكلات دیگری را برای بیماران مبتلا به نارسایی قلبی ایجاد كند. در جریان این مطالعه، عملكرد پمپاژ قلب در بیمارانی كه ویتامین دی مصرف كرده بودند، از 26 درصد به 34 درصد ارتقا یافت اما در گروه بیمارانی كه دارونما مصرف كرده بودند، هیچ تغییری مشاهده نشد.

این مطالعه در نشست سالانه كالج كاردیولوژی در شیكاگو ارائه شد. پژوهشگران می گویند كه بهبود مشاهده شده در برخی بیمارانی كه ویتامین دی مصرف می كردند، ممكن است نیاز آنها را به دستگاه دفیبریلاتور قلبی (ICD) كاهش دهد. دفیبریلاتور قلبی دستگاهی است كه مشكلات خطرناك ریتم قلب را تشخیص می دهد و برای بازگرداندن ضربان عادی قلب شوك وارد می كند. حدود 23 میلیون نفر در سراسر جهان به نارسایی قلبی مبتلا هستند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.