شفا مگ

فعالیت هایی که بعد از عمل بینی نباید انجام دهید

بعد از عمل جراحی زیبایی ، مخصوصا عمل زیبایی بینی می بایست به دوران نقاهت توجه زیادی کنید.در عمل زیبایی بینی دوره نقاهت که ترمیم کامل بینی و استخوان است باید توجه زیادی کنید. این دوره ترمیم 6 هفته طول می کشد.در این 6 هفته یک سری از فعالیت ها را که می تواند به بینی آسیب برساند نباید انجام دهید. این فعالیت ها را در ادامه مطلب بخوانید.

فعالیت هایی که بعد از عمل بینی نباید انجام دهید

فعالیت بدنی شدید نکنید

انجام هرگونه فعالیت ورزشی تا 2 هفته بعد از عمل جراحی ممنوع است. دویدن، پیاده روی سریع، ورزش های ایروبیک، خم شدن، بلند کردن وزنه و هرگونه فعالیتی که مستلزم وارد کردن نیرو باشد، نباید انجام شود. با شروع هفته سوم به تدریج می توانید فعالیت های ورزشی خود را شروع کنید. شنا کردن را باید تا 6 هفته به تاخیر انداخت. ورزش های تماسی مثل بسکتبال، والیبال و فوتبال و نیز ورزش های رزمی که در آنها احتمال آسیب به بینی بالاست باید 6-4 ماه به تعویق بیفتد.

فین نکنید

از آنجا که در خلال 3 هفته اول بعد از عمل، مخاط بینی بسیار حساس و آسیب پذیر است، طی این مدت باید از فین کردن اجتناب کنید و ترجیحا از راه دهان نفس بکشید. هنگام عطسه دهان باید باز باشد تا هوای پرفشار از راه دهان خارج شود و به مخاط بینی آسیب نرساند.

دوش نگیرید

بعد از عمل جراحی، 10-7 روز پانسمان ویژ ه ای روی بینی گذاشته می شود (به صورت اسپلینت یا گچ). در خلال این مدت این پانسمان باید خشک بماند، بنابراین باید طوری استحمام کنید که رطوبت به پانسمان روی بینی نرسد...

لخته خون داخل بینی را خارج نکنید

خونریزی مختصر به شکل خونابه تا دو روز بعد از عمل طبیعی است. شما نباید لخته هایی که داخل بینی تشکیل می شود، خارج کنید. پزشک جراح در خلال هفته اول و بعد از خارج کردن تامپون بینی، با وسایل خاصی در صورت ضرورت لخته ها را خارج خواهد کرد.

الکل، سیگار و قلیان مصرف نکنید

مصرف مشروبات الکلی، استعمال سیگار و سایر دخانیات فرایند ترمیم زخم را مختل می کند. بنابراین ضروری است از 6 هفته قبل از عمل تا حداقل 3 هفته بعد از آن از مصرف سیگار اجتناب کنید. مصرف الکل احتمال خونریزی بعد از عمل را افزایش می دهد.

آدامس نجوید

از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد و پرقدرت دارند، بپرهیزید، خصوصا در خلال هفته اول، مصرف مایعات و غذاهای نرم توصیه می شود. جویدن آدامس را در ماه اول فراموش کنید.

تی شرت نپوشید

در دو هفته اول لباس هایی بپوشید که پوشیدن و درآوردن آنها راحت باشد. لباس های با یقه باز و لباس هایی که یقه دکمه دار دارند، بهتر هستند.

درمعرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید

بعد از اینکه گچ/ اسپلینت روی بینی برداشته می شود حتما از کرم ضدآفتاب با SPF مناسب استفاده کنید. بینی جراحی شده بسیار حساس است و ممکن است نور مستقیم آفتاب منجر به تغییر رنگ دائمی آن شود.

بینی خود را با دیگران مقایسه نکنید

هر فرد با خصوصیات منحصر به خود متولد می شود. اجزای صورت هرشخص با افراد دیگر متفاوت است. بنابراین بینی خود را با بینی سایر افرادی که عمل جراحی شده اند، مقایسه نکنید. خصوصا در هفته های اول بعد از عمل جراحی، به علت ورم بعد از عمل اندازه بینی بزرگ تر می شود و قابل مقایسه با بینی فرد دیگری که چند ماه از عمل او گذشته، نیست. دید شما از بینی خود باید واقع بینانه باشد و پزشک در مشاوره قبل از عمل این نکات را به شما گوشزد می کند. تصویر بینی و صورت خود را با تصاویر افراد مشهور مقایسه نکنید چرا که این تصاویر اغلب در آتلیه و توسط عکاسان حرفه ای و از زوایای خاصی گرفته شده است.

پیگیری بعد از عمل را فراموش نکنید

گرفتن نتیجه مطلوب از عمل جراحی به همکاری نزدیک میان پزشک و بیمار نیاز دارد. عوارض ناخواسته بعد از عمل جراحی، حتی نزد ماهرترین جراحان نیز ممکن است ایجاد شود. آنچه اهمیت دارد اینکه با اطمینان کامل بیمار به جراح و مراجعات پیگیری در زمان های معین از بروز این عوارض پیشگیری می شود و در صورت بروز آنها پزشک آن را مدیریت و درمان خواهد کرد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.