شفا مگ

علت خون دماغ شدن در دوران بارداری

بعضی از زنان در دوران بارداری به خونریزی بینی دچار می شوند.آیا خون دماغ شدن در دوران بارداری طبیعی است یا خیر؟یکی از علت های این خونریزی معمولا پرخون بودن مخاط است که بد دلیل نازک شدن سطح مخاط اتفاق می افتد. در ادامه با علت و دلایل خونریزی بینی در دوران بارداری آشنا شوید.

علت خون دماغ شدن در دوران بارداری
  1. دلایل خونریزی
  2. روش های پیشگیری
  3. داروهای مجاز و غیرمجاز
  4. درمان خونریزی بینی

دلایل خونریزی بینی در بارداری

یکی از علت های این خونریزی معمولا پرخون بودن مخاط است که بد دلیل نازک شدن سطح مخاط اتفاق می افتد. در واقع در دوران بارداری خونریزی های ضعیف و بی خطر بینی نسبتا شایع است که به گشاد شدن عروق خونی و داخل بینی منجر می شود.

علاوه بر پرخون بودن مخاط که شایع ترین علت خونریزی بینی در خانم های باردار است، دلایل دیگری هم در بروز این مشکل موثرند که متخصص زنان بعد از معاینه نسبت به رفع آنها اقدام خواهد کرد.البته نقش پیشگیری را هم نباید نادیده بگیریم.

پیشگیری از خون دماغ شدن در بارداری

به عنوان مثال نوشیدن آب فراوان و استفاده از دستگاه بخور و افزایش رطوبت هوا در محیط باعث می شود تا تمام بافت هایتان ازجمله مخاط بینی دچار خشکی نشود و خونریزی اتفاق نیفتد.

همچنین باز نگه داشتن دهان هنگام عطسه در خانم هایی که سابقه خونریزی بینی دارند تا حد زیادی از خونریزی های مجدد جلوگیری می کند. تخلیه محتویات بینی با فشار هم می تواند عامل مهمی برای خونریزی از بینی باشد، پس از این کار اجتناب کنید.

در این بین یادتان باشد احتمال بروز خونریزی از بینی در افراد مبتلا به سینوزیت و هنگام سرماخوردگی افزایش می یابد. حتی احتمال خشک شدن غشای داخل حفرات بینی و در نتیجه خونریزی هنگام قرار گرفتن در هوای سرد، بویژه در مجاورت کولر گازی زیاد است.

داروهای مجاز و غیرمجاز

گاهی اوقات پزشکان به منظور پیشگیری از خشکی مخاط بینی استفاده از سرم فیزیولوژی یا پمادهای نرم کننده مثل وازلین یا ویتامین A را توصیه می کنند که در بسیاری از مواقع مفید است، اما اسپری های بازکننده بینی و ضداحتقان ها اصلا گزینه مناسبی نیستند، چون مخاط بینی شما را خشک و زمینه خونریزی را فراهم می کنند.

درمان خونریزی بینی در دوران بارداری

چگونه خون دماغ بند می آیند؟ زمانی که خونریزی از بینی شروع می شود دراز نکشید و سرتان را به پشت خم نکنید چون باعث بلع خون و تهوع و استفراغ می شود. پس بنشینید و سرتان را صاف به سمت بالا نگه دارید و روی آن سوراخ بینی را که در حال خونریزی است به مدت 10 دقیقه فشار دهید و فشار را یک ثانیه هم قطع نکنید؛ حتی اگر خیلی کنجکاو هستید که بفهمید خونریزی بند آمده است یا نه، چون این کار عمل انعقاد خون را مختل می کند و خون بیشتری را از دست می دهید.

یادتان باشد استفاده از یخ هم کمک کننده است چون باعث انقباض عروق می شود. یک کیسه یخ روی بینی و گونه هایتان بگذارید و با دست دیگرتان با وارد آوردن فشار جلوی خونریزی را بگیرید، اما در صورتی که خونریزی بعد از 10 دقیقه بند نیامد حتما به اورژانس مراجعه کنید. حتی خونریزی های مداوم هم طبیعی نیست و باید موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.