مجله شفا

کاهش استرس شغلی با کمک گیاهان آپارتمانی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
کاهش استرس
پژوهشگران دانشگاه هیوگوی ژاپن در پی تحقیقات درباره گیاهان آپارتمانی به این نکته مهم دست یافتند که نگاه کردن به گیاه آپارتمانی در محیط کاری باعث می شود که استرس و خستگی کاری در فرد کم شود.

به گزارش مجله شفا به نقل از ایرنا، به نقل از پایگاه خبری «سی ان بی سی»، پژوهشگران دانشگاه هیوگوی ژاپن در این تحقیق از ۶۳ شرکت کننده که به کار اداری تمام وقت اشتغال داشتند، خواستند تا هربار که احساس خستگی کردند به مدت سه دقیقه به خود استراحت داده و به گیاهی که بر روی میز کارشان قرار داده شده بود، نگاه کنند.

شرکت کنندگان در این پژوهش به مدت چهار هفته تعداد ضربان قلب خود را که نشانگر خوبی از واکنش استرسی بدن است، پیش و پس از نگاه کردن به این گیاهان ثبت کردند. آن ها در مرحله بعد همچنین پرسشنامه هایی را که برای سنجش وضعیت روانی و سطح استرس آن ها طراحی شده بود، پر کردند.

در پایان مدت تحقیق، ۲۷ درصد از این شرکت کنندگان کاهش قابل توجهی را در تعداد ضربان قلب خود مشاهده کردند و سطح اضطراب بین بیشتر شرکت کنندگان کاهش پیدا کرد.

به گفته دست اندرکاران این پژوهش، این که از گیاهان گلدانی بر روی میز کار خود در اداره نگهداری کنید و هر از گاهی به آن ها نگاهی بیندازید به شما کمک می کند تا برای چند لحظه هم که شده چشم از مانیتورهای خود برداشته و از فضای پرتنش کار جدا شوید، رویه ای که در بلندمدت به کاهش سطح استرس و اضطراب شغلی شما کمک می کند.

جزئیات بیشتر در این باره در مجله HortTechnology منتشر شده است.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.