شفا مگ

چگونه اعتماد طرف مقابل را جلب کنیم

اعتماد کردن به طرف مقابل باعث می شود زیر بنای زندگی محکم شود و اگر این زیر بنا محکم نباشد باعث جدایی می شود.در یک رابطه حتی اگر تمام نیازهای یک زندگی براورده باشد اما اعتماد نباشد این رابطه به هیچ جایی نمی رسد.مشکلات زوجین زمانی شروع می‌شود که اعتماد یکدیگر را از دست می‌دهند رفتن اعتماد از رابطه به معنای ورود بدبینی و شک به زندگی مشترک است که به مرور زمان منجر به از بین رفتن صمیمت و محبت زوجین می‌شود اختلافات شروع و شعله‌ور می‌گردد. در ادامه به تکنیک هایی برای جلب اعتماد طرف مقابل می پردازیم. با ما همراه باشید.

چگونه اعتماد طرف مقابل را جلب کنیم
  1. اعتماد در زندگی چیست
  2. تکنیک های رفتاری

اعتماد در زندگی چیست

هنگامی که زن و یا مرد به شریک زندگی خود اعتماد نداشته باشد قادر نخواهد بود با دیدی روشن و فارغ از بدبینی امور و سوتفاهماتشان را برطرف کنند در این حالت نمی توانند گفتگویی موثر داشته باشند، زیرا یکی از پایه های گفتگوی موثر شنیدن فعال است بدین معنا که زوجین ابتدا صحبت های یکدیگر را به خوبی گوش کنند ولی چنانچه اعتماد در رابطه نباشد زوجین در هنگام گفتگو فقط به ذهنیات منفی خود در مورد شریک زندگی می اندیشند و قادر نخواهند بود در زمان حال بوده و به خوبی جملات و کلمات همسر خود را شنیده و تحلیل کننده به همین دلیل سریع عصبانی شده و واکنش های نامناسب و خشن از خود بروز می دهند. 

تکنیک های رفتاری

تکرار این رفتارها به مرور زمان زن و مرد را نسبت به یکدیگر سرد و آنها را از هم دور می سازد.در این زمان مراجعه به یک روانشناس متبحر جهت بهبود رابطه زوجین و حل مشکلات کمک شایانی به زوجین می کند و زن و مرد می توانند با توسل با تکنیک هایی رفتارهای که سبب تحریک و از بین رفتن رابطه شان شده است را به کمک درمانگر و روانشناس شان کشف و جهت بهبود رابطه تلاش کنند.

آموختن یکسری مهارت ها و رعایت برخی نکات می تواند کمک شایانی به زوجین کند در اولین قدم درست ترین کار شاید این باشد که مطمئن شد آیا واقعا مشکلی حقیقی سبب از بین رفتن اعتماد زوجین شده است و یا اینکه حاصل ذهنیت منفی خودمان و یا شریک زندگی مان است؟ و اینکه آیا هنوز همسرتان به شما اعتماد دارد یا خیر؟

دو راه ابتدایی از بین رفتن یا کاهش اعتماد

اول اینکه قرارداد و توافقی را که با همسرتان دارید لغو کنید. فقط کافی است به یکی از قول های خود عمل نکنید تا اعتماد همسرتان نسبت به شما کمرنگ شود.

دوم: ضربه زدن و سوء استفاده به طرق مختلف به همسر گاهی اوقات تنها یک ضربه کوچک می تواند اعتماد طرف مقابل را از بین ببرد و این ضربه زدن می تواند در ابعاد مختلف باشد از یک ناهماهنگی کوچک که سبب تحقیر وی در جمع شده است تا آسیب های بزرگتر.

بدقولی زوجین

بدیهی است که معمولاً مجموع ضربه های کوچک و قول های زیر پا گذاشته شده هستند که در نهایت منجر به بوجود آمدن مسائل بغرنج می شوند و روابط میان زن و مرد را تاریک می کند.

گاهی نظر برخی زنان و مردها این است که زیرپا گذاشتن یک قول ساده نباید چندان مهم باشدکه منجر به برهم خوردن روابط شود و یا گاهی برخی از زوجین انتظار دارند بدون هیچ توجیهی همسرشان آنان را درک کند و توضیحی در مورد علت زیرپا گذاشتن قول نخواهد در اینصورت بهتر است به زمانی فکر کنید که با همسرتان برای یک مسئله توافق کرده بودید و به یکدیگر قول هایی داده بودید اما بعد از مدتی همسرتان قولش را زیر پا می گذارد و هر دو شما می دانید مقصر چه کسی است حال به این بیاندیشید که در این حالت خواسته شما از او چیست؟ (زمانی که خود را در موقعیت احساسی شریک زندگی تان قرار دهید درک وی برایتان سهل تر خواهد شد)

در مواقعی که یکی از زوجین احساس کند نادیده گرفته شده است مایل نیست به بهانه ها و دلایل طرف مقابل گوش کند و هر چه شخص خاطی بیشتر توجیح کند طرف مقابل بیشتر ناراحت می شود.

همه انسانها جایز الخطا هستند و گاهی در شرایطی قرار می گیرند که بر خلاف میل قبلی شان مجبور می شوند دست به اعمالی بزنند که چندان خوشایند به نظر نمی آید در صورتی که بر حسب اتفاق زوجی توافقی را زیر پا بگذارند باید هر چه سریع تر جهت رفع کدورت و بازگرداندن اعتماد از بین رفته بکوشند برای برگرداندن اعتماد طرف مقابل می توان با گذراندن یک برنامه چهار مرحله ای به شریک زندگی نشان داد که ناراحتی وی منجر به دلشکستگی و آزردگی دو طرف می شود.

مسئولیت رفتار و عملکردتان را بپذیرید

در ابتدا بهتر است هر کدام از زوجین که قراری را زیر پا گذاشته و یا دست به عملی زده که منجر به ناراحتی دیگر شده است مسئولیت عمل خود را بپذیرد این تنها راهی است که باعث می شود طرف مقابل به حرف های دیگری گوش فرا دهد. پذیرش مسئولیت عمل و رفتارتان و اعتراف به اشتباه دریچه ای تازه برای از بین بردن کدورت هاست.

متاسفانه برخی از افراد هنگامی که مرتکب اشتباهی می شوند چه در زندگی مشترک شان و یا در زندگی اجتماعی و شغلی به جای پذیرش سعی در توجیه و انکار اشتباه خود دارند و با این عمل طرف مقابل خود را  عصبانی و رنجیده خاطر می سازند.

شاید گاهی لازم باشد غرورها کنار رفته و تک تک افراد با خود و شریک زندگی شان صادقانه برخورد کنند آنچه اهمیت دارد نگرش افراد به حفظ زندگی است اینکه فرد غرور اش را اولویت زندگی خود سازد و یا حفظ روابط عاطفی را؟!

عذرخواهی کنید

این رفتار کمک بسیاری می کند افراد وقتی که ضربه ای می خورند یا از چیزی ناراحت  می شوند، انتظار شنیدن یک معذرت خواهی از ته دل را دارند.یک عذرخواهی صمیمانه می تواند اعتماد از بین رفته را بازگرداند از آنجایی که افراد کمی مایل به انجام این کار هستند این کار ارزش و قدرت بیشتری پیدا کرده است.یک عذرخواهی از ته دل چیزهای زیادی را تغییر می دهد از دید همسرتان این کار منجر به بالا رفتن شخصیت تان می شود برعکس برخی که تصور می کنند با عذر خواهی تحقیر می شوند.

نباید فراموش کرد که تمامی افرادی که  از نظر عقلی رشد یافته اند آموخته اند زمانی که سهوا و یا عمدا مرتکب اشتباه می شوند بهترین رفتار عذرخواهی کردن و پذیرفتن اشتباه است.

نکته مهمی که زنان در این مورد باید رعایت کنند توجه به این مسئله است که مردان زمانی که ناراحت و دلخور می شوند نیاز دارند زمانی را تنها باشند و زمانی که زن عذرخواهی می کنند نباید سریعاً منتظر واکنش مثبت از شریک زندگی خود باشد باید به مردها فرصت داد که مسائل را تجزیه و تحلیل کنند و از سویی آنچه مردان باید مد نظر قرار دهند این است که زنان نیاز دارند چنانچه همسرشان اشتباه کرد سریعاً از ایشان عذرخواهی کرده و مورد حمایت عاطفی قرار گیرند در این مواقع تنها گذاشتن زنان به آنها احساس عدم امنیت داده و رنجیده خاطرشان می سازد.

اشتباهات تان را جبران کنید 

ممکن است اشتباه شما قابل جبران نباشد ولی پرسیدن این سوال تاثیر شگفت انگیزی در نگرش شریک زندگی تان ایجاد خواهد کرد.از همسرتان بپرسید آیا از دست شما کاری بر می آید که حال وی بهتر شود؟ یا آیا الان چیزی از من می خواهی ؟با این سوالات همسرتان درک می کند شما واقعاً به فکر او هستید و از اتفاق پیش آمده ناراحتید.فقط پرسیدن سوال مهم نیست به پاسخ وی خوب گوش کنید و هر کاری که از دست تان بر می آید برای رضایت وی انجام دهید.

متعهد شوید

و در مرحله آخر برای بدست آوردن اعتماد همسرتان نیاز است که به قول و قرارتان متعهد شوید.با یک تعهد جدید می توانید دل همسر خود را بدست آورید البته تعهداتی که بتوانید به آن عمل کنید.فراموش نکنید تعهداتی معقول که قادر به انجامش باشید و عدم انجام آنها سبب خدشه دار شدن روابط تان نشود.

بکار بردن چهار مرحله ذکر شده سبب تحکیم روابط زوجین می شود درکنار تمامی مسائلی که ذکر شد یکی از رفتارهایی که سبب خشم فرد آسیب دیده می شود این است که زن و یا مردی که اشتباه کرده کار خود را بی اهمیت جلوه داده در واقع این فرد کار خود را بی اهمیت جلوه نمی دهد آنچه برایش بی اهمیت است احساس ناخوشایندی است که در شریک زندگی است برانگیخته  فارغ از این که با این ترفند نمی تواند شریک زندگی خود را آرام سازد بلکه بی احترامی به احساس شریک زندگی منجر به خشم و عصبانیت بیشتر در طرف مقابل می شود پذیرش احساسات شریک زندگی یکی از مهمترین راههای تحکیم روابط و صمیت پایدار زوجین است

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.