شفا مگ

قرص هایی که نباید با معده خالی مصرف کرد

اگر با شکم خالی برخی مواد از جمله دسته ای از داروها را بخورید صدمات زیادی را به دستگاه گوارش، روده و معده خود وارد کرده اید و خود را در خطر ابتلا به برخی از بیماری ها قرار می دهید.وقتی بر روی دارویی نوشته می شود که «با غذا خورده شود»، به این معنی است که اگر آن را با شکم خالی مصرف کنید ضررهای جبران ناپذیری را به سلامتی خود وارد می کنید. در صورت توجه نکردن به دستورالعمل داروها ممکن است دچار حالت تهوع و مشکلات مربوط به شکم شوید. علاوه بر این، این دسته از داروها اگر با غذا مصرف شوند اثر و عملکرد بهتری خواهند داشت و بهتر جذب بدن می شوند.

قرص هایی که نباید با معده خالی مصرف کرد

اگر چندین بار به دلیل کمبود وقت یا عدم دسترسی به غذا این داروها را بدون غذا مصرف کنید، کم کم عادت می کنید که آن ها را این طور استفاده کنید. اگر این روش مدتی نسبتا طولانی ادامه داشته باشد شما به روده، معده، کبد و کلیه خود صدمات غیر قابل جبرانی را وارد می کنید که می تواند سلامتی عمومی بدن شما را با مشکلاتی جدی روبه رو کند.

در اینجا به مهم ترین این داروها اشاره می کنیم:

متفورمین

به طور معمول متفورمین برای درمان دیابت نوع دوم استفاده می شود که در آن بدن فرد نمی تواند سطح قند خون را کنترل کند. اگر متفورمین را با غذا مصرف نکنید، دچار ناراحتی و مشکلات مربوط به شکم و گوارش می شوید. علاوه بر این، مصرف غذا با داروهای مخصوص دیابت از افت فشار خون جلوگیری می کند.

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی

این داروها درد را با مسدودد کردن پروستاگلاندین ها که گیرنده های درد هستند کاهش می دهند. این داروها دردهای ناشی از سردرد، آرتروز را کاهش می دهند.

استامینوفن، آسپرین و ایبوپروفن از این دسته هستند که بهتر است به همراه غذا استفاده شوند تا هم ضرری به بدن وارد نکنند و همچنین تاثیرگذاری آن ها افزایش یابد و مهم تر از همه از مکشلات گوارشی و خونریزی روده یا معده جلوگیری می کند.

داروهای مسکن و ضد درد

این داروها دردها و نشانه های درد موجود در مغز را کاهش می دهند. کدئین ها، اکسی کدون، و مورفین از این دسته هستند. برای پیشگیری از حالت تهوع و عمل تهوع این داروها را به همراه غذا مصرف کنید. علاوه بر این، اگر مواد غذایی که حاوی فیبر هستند با این داروها مصرف شود، از یبوست جلوگیری می کند.

آنتی بیوتیک ها

هر آنتی بیوتیک مکانیزم متفاوتی دارد به همین دلیل مصرف غذا به همراه برخی آنتی بیوتیک ها توصیه می شود و برخی دیگر به شدت منع می شود. از جمله آنتی بیوتیک هایی که باید به همراه غذا مصرف شود می توان آموکسی سلین و کلوفازیمین را می توان نام برد.

قرص های ضدبارداری

قرص های ضدبارداری دسته دیگری از داروهایی هستند که باید همراه غذا مصرف شوند. مصرف این داروها با غذا از حالت تهوع شما جلوگیری می کند. علاوه بر این، اگر این داروها را با غذا مصرف کنید زمان مصرف آن ها را فراموش نمی کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.