شفا مگ

راه های درمان سوختگی

شعله اجاق گاز، حرارت زیاد قابلمه، پریدن روغن از درون ماهیتابه، قرار گرفتن در معرض تابش خورشید و ریختن آب جوش روی بدن از جمله سوختگی های سطحی اما دردناکی است که ممکن است همه ما تجربه آن را در طول زندگی بارها داشته باشیم.این نوع سوختگی ها درصورتی که از نوع سوختگی های باز نباشند، خوشبختانه خیلی سطحی بوده و به راحتی در منزل قابل درمانند بنابراین اگر سطح سوختگی باز نشده و امکان عفونت برای آن وجود ندارد می توان با چند راهکار ساده به تسریع روند درمانی آن کمک کرد.

راه های درمان سوختگی

 

محلول سرکه و تسکین سوزش

اگر دچار سوختگی شدید و این سوختگی باز نیست، می توانید ازمخلوط سرکه و آب برای شست و شو و خنک کردن محل سوختگی استفاده کنید. برای تهیه این محلول باید به میزان مساوی سرکه و آب را با هم مخلوط کرده و سطح سوختگی را به آرامی با آن بشویید. با این کار نه تنها محل سوختگی را خنک کرده و به کاهش سوزش آن کمک می کنید بلکه موجب کاهش درد در ناحیه مورد نظر نیز می شوید.
 برای شست وشوی محل زخم کافی است محلول را به آرامی روی محل سوختگی بریزید یا آن را به کمک دستمال پارچه ای تمیز به روی موضعی که دچار سوختگی شده قرار دهید. دقت داشته باشید از مالیدن پارچه و حرکت دادن آن به روی سوختگی خودداری کنید و تنها پارچه آغشته به محلول را روی سوختگی قرار دهید.

یخ درمانی کنید

اولین حرکتی که همواره پس از سوختگی های سطحی نظیر برخورد پوست دست با ماهیتابه یا ریختن آب جوش به روی بدن باید انجام داد ریختن آب سرد یا استفاده از تکه های یخ برای سرد کردن موضع سوختگی است.
بهترین راه حل برای خنک کردن موضع سوختگی آن است که فورا آن را زیر جریان آب سرد قرار دهید یا درون ظرف آب سرد فرو کنید اما مراقب باشید که در سوختگی هایی که زخم باز دارند اول زخم را با پارچه ای استریل بپوشانید و پس از آن با کیسه یخ آن را کمپرس کنید.

در تابستان هلو درمانی کنید

برگ، میوه و هسته درخت هلو از جمله کاربردی ترین محصولات طبیعت است که برای درمان بیماری های مختلفی از قبیل روماتیسم، تسکین تب، دفع سنگ کلیه، کاهش وزن و پاکسازی بدن از سموم و موادزائد بسیار موثر است، اما برگ این میوه تابستانی خاصیت درمانی دیگری نیز دارد و آن تسکین و درمان سوختگی های سطحی بر پوست است که به واسطه شعله اجاق گاز، آب جوش یا تماس با اشیای گرم به وجود آمده است. درمانگران ترکیب برگ درخت هلو و گیاه جعفری با روغن زیتون را برای بهبود آثار سوختگی و از بین رفتن اسکار به جای مانده در موضع سوختگی بسیار مؤثر می دانند.

درمان محل سوختگی با آلوورا

براساس شواهد موجود، بسیاری از درمانگران مکاتب درمانی در جهان از دوران های بسیار قدیم از گیاه آلوورا و ژل آن برای درمان سوختگی ها، خراش ها و برخی از جراحت ها استفاده می کردند. این درمانگران استفاده از ژل این گیاه را برای از بین بردن زخم و اسکار باقی مانده از سوختگی نیز موثر می دانند. به این ترتیب برای کاهش سوزش و درمان بهتر محل سوختگی می توانید با شکستن برگ آلوورا و استفاده از ژل میان آن به درمان خود کمک کنید. این ژل را می توانید از داروخانه ها نیز تهیه کنید.

با عسل ضدعفونی کنید

امروزه بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستان های مختص سوانح سوختگی از عسل به عنوان یکی از بهترین داروهای طبیعی برای ترمیم بافت های آسیب دیده و سوخته و همین طور برای درمان عفونت های بافت درگیر استفاده می کنند. این طلای طبیعی به علت داشتن خواص ضدقارچ و آنتی باکتریال و رطوبت رسانی به موضع سوختگی کمک می کند. برای استفاده از فواید این دارو کافی است مقداری عسل طبیعی را روی دستمالی تمیز یا باند استریل قرار داده و آن را روی پوست سوخته و آسیب دیده قرار دهید.

از التهاب پیشگیری کنید

براساس متون طب سنتی، بسیاری از درمانگران این شیوه درمانی از گیاه گل همیشه بهار به صورت موضعی برای درمان التهاب ها، زخم ها، تاول ها و خشکی پوست استفاده می کردند. این گیاه امروزه به صورت کرم، پماد و محلول توسط کارخانه های داروسازی تولید شده و در حال حاضر قابل تهیه در داروخانه هاست. این داروی گیاهی نیز به دلیل داشتن خاصیت آنتی باکتریال می تواند در درمان سوختگی های سطحی بسیار کمک کننده باشد.

درد آفتاب سوختگی را رفع کنید

روغن یا عصاره به دست آمده از گیاه اسطوخودوس یا لاوندر خواص درمانی متعددی دارد. این دارو که به صورت موضعی برای درمان انواع سردردها و تسکین کوفتگی ها مورد استفاده قرار می گیرد از جمله داروهایی است که در تسکین آفتاب سوختگی ها و درمان پوست سوخته شده بسیار موثر است. درصورتی که در فصل تابستان به دلیل حرارت بیش از حد خورشید دچار آفتاب سوختگی شدید، بهترین راه حل برای درمان آن استفاده از روغن اسطوخودوس و ماساژ آن روی پوست بدن است. استفاده از این روغن هر روز به مدت یک هفته به درمان آفتاب سوختگی کمک می کند.

 چگونه بافت سوخته را ترمیم کنید؟

براساس متون طب سنتی شست و شوی محل سوختگی با عصاره به دست آمده از جوشانده گیاه نارون کوهی تاثیر زیادی در بهبود بافت های آسیب دیده و ترمیم آن ها خواهد داشت.
کمپرس کردن این عصاره روی سوختگی یا شست وشوی موضع با کمک این عصاره کمک می کند تا جریان گردش خون در عضو مربوطه افزایش یابد. این کار کمک می کند تا خونرسانی بهتری به موضع آسیب دیده انجام شود و به این ترتیب سلول های آسیب دیده با دریافت موادمغذی و تغذیه مناسب بهتر و سریع تر می توانند مراحل درمان و ترمیم را پشت سر بگذارند.

ویتامین C بنوشید

درمانگران طب سنتی و بسیاری از متخصصان طب مکمل در سراسر جهان مصرف خوراکی و موضعی ویتامین C را در بهبود حال بیماران مبتلا به ضایعات و سوانح پوستی بسیار موثر می دانند. این درمانگران معتقدند، برای درمان و تسکین آثار سوختگی که باز نباشد می توان با اسپری کردن آب میوه هایی حاوی ویتامین C به درمان محل سوختگی کمک کرد. علاوه بر این آن ها نوشیدن روزانه یک تا 2 لیوان ویتامین C که در میوه هایی مانند نارنگی، پرتقال، لیمو، گریپ فروت موجود است را برای درمان این بیماری ها موثر می دانند.

آیا درمان سوختگی با اشعه ایکس درمان دارد؟

برخی از افرادی که به واسطه کارشان با اشعه ایکس سروکار دارند ممکن است به طور اتفاقی با سوختگی ناشی از تماس مستقیم با این اشعه دچار شوند. باید توجه داشت درصورتی که سوختگی ناشی از اشعه شدید باشد و زخم باز در بدن بیمار ایجاد کند باید فورا بیمار را به متخصص مربوطه رساند، اما درصورتی که سوختگی سطحی باشد و بخش اندکی از بدن را درگیر کرده باشد می توان آن را با کمک گیاه دارویی صبر زرد درمان کرد. برای درمان، کافی است موضع سوخته شده را با عصاره گیاه صبر زرد شست وشو داد یا با دستمالی استریل و تمیز که آغشته به این عصاره باشد موضع سوختگی را کمپرس کرد. فراموش نکنید که برای دریافت نتیجه قطعی باید استفاده از این عصاره را به مدت یک هفته تکرار کرده تا از نتایج درمانی آن بهره مند شوید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.