مجله شفا

کاهش سرطان سینه و سکته مغزی مادر با شیردادن به نوزاد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
سرطان سینه
دکتر خلیل فریور گفت: تغذیه کودک توسط شیر مادر باعث می شود که خطر ابتلا به سرطان پستان را کم شود.تغذیه نوزاد از طریق شیر مادر باعث می شود که سالانه 20 هزار مرگ ناشی از سرطان پستان را در زنان شیرده کاهش دهد.همچنین افزود که مرخصی بعد از زایمان در کشورهای پیشرفته 3 سال می باشد که مادر بتواند بیشتر به فرزند خود برسد.

به گزارش مجله شفا : دکتر خلیل فریور در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا با بیان اینکه تغذیه با شیر مادر باعث کاهش ریسک ابتلا به "سرطان پستان" می شود، اظهار کرد: تغذیه نوزاد با شیر مادر، سالانه 20 هزار مرگ ناشی از سرطان پستان را در زنان شیرده کاهش می دهد همچنین شیردادن مادر باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر افسردگی، سرطان تخمدان، سنگ کیسه صفرا، سکته قلبی و مغزی و کاهش میزان خونریزی در دوران قاعدگی می شود.

وی افزود: در کشورهای پیشرفته، میزان مرخصی بعد از زایمان، 3 سال است که این امر باعث می شود مادر بتواند زمان خود را با شیرخوار خود بگذراند و به تغذیه نوزاد با شیر خود تشویق شود؛ حتی در عربستان سعودی، به مدت دو سال و 6 ماه به مادر مرخصی با حقوق می دهند زیرا این کشورها متوجه شده اند که سرمایه گذاری در زمینه ترویج تغذیه با شیر مادر علاوه بر کاهش هزینه های درمانی، باعث افزایش ارتباط عاطفی بین مادر و کودک و در نتیجه، کاهش خشونت های خانگی می شود.

فریور با تصریح به اینکه ایجاد مهدکودک در محل کار بانوان یکی از راه های ترویج تغذیه با شیر مادر است، متذکر شد: شیر بسیاری از مادران شاغل، به دلیل نداشتن ارتباط کافی با نوزاد و کم شیردادن به او، خشک می شود.

عضو انجمن علمی تغذیه با شیر مادر با اشاره به اینکه برخی مادران به بهانه اینکه نوزادشان در شب، خواب راحتی داشته باشد، به جای شیر خود، شیرخشک به او می دهند، تأکید کرد: همین یک وعده شیرخشک دادن به نوزاد باعث کاهش حجم شیر مادر، افزایش وزن نوزاد و سایر مشکلات جسمی و روحی در کودک می شود.

این متخصص اطفال با یادآوری اینکه در هشت سوره از قرآن کریم به موضوع تغذیه با شیر مادر پرداخته شده است، تصریح کرد: این مسئله نشان دهنده اهمیت بالای شیر مادر در سلامت فرزند است همچنین قرآن کریم، جانشین شیر مادر را سینه یک مادر دیگر، یعنی "دایه سالم" معرفی می کند در حالی که در سیستم بهداشت و درمان کشور ما به مسئله انتخاب "دایه سالم و مناسب" توجه نشده است و حتی متأسفانه جامعه روحانیون نیز بر اهمیت این مسئله توجه خاصی ندارند؛ یکی از کارهای مهم سیستم بهداشت و درمان، باید شناسایی دایه های سالم و معرفی آن ها باشد.

وی اضافه کرد: در کشورهای پیشرفته، به جای استفاده از شیرخشک، برای شیرخوارانی که مادران شان توانایی شیر دادن به آن ها را ندارند، از "بانک شیر" استفاده می شود؛ افراد با استفاده از این بانک شیر می توانند شیر مادر را به فرزندان خود بدهند، در کشور ما بانک شیر وجود دارد اما بیشتر برای کودکان بستری استفاده می شود.

عضو انجمن علمی ترویج تغذیه با شیر مادر با بیان اینکه کودکان تغذیه شده با شیرخشک، در 6 ماه اول زندگی خود، حتماً به اسهال مبتلا می شوند، تأکید کرد: خطر مرگ ناشی از اسهال و عفونت های تنفسی در کودکان تغذیه شده با شیر مادر بسیار کمتر است؛ در یک مطالعه در انگلستان، ثابت شد که تغذیه انحصاری با شیر مادر، میزان بستری ناشی از اسهال را 53 درصد کاهش می دهد در حالی که تغذیه با شیرخشک میزان عفونت گوش و آسم را به ترتیب 60 و 25 درصد افزایش می دهد.

وی یادآور شد: نتایج یک بررسی در اروپا نشان داده است هر 1000 کودکی که تنها سه ماه تغذیه انحصاری با شیر مادر داشته باشند، 2000 بار کمتر به پزشک مراجعه می کنند و به مدت 212 روز، کمتر از کودکانی که با شیرخشک تغذیه شده اند، در بیمارستان بستری می شوند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.